The new 95 and 85 series IR kits from Xantech feature five significant advances in IR control to achieve their remarkable sensitivity, performance and reliability in a wide variety of installation environments. Xantech is the only manufacturer building an IR product line around this level of advanced circuit design. IR is a crucial control "backbone" in nearly every A/V system installation, and Xantech is committed to IR that works perfectly every time which demands such a no-compromise approach. If it is an IR problem and Xantech can't solve it, nobody can. All Xantech IR series kits feature advanced circuitry which passes the native IR carrier and data signals faithfully and reliably to ensure proper control of all A/V components. This is superior to the scheme used in many competitive products. They try to "strip" and regenerate the carrier signal, resulting in incomplete and erroneous IR commands which a source unit often cannot execute competently.Versatile IR solution that works with remotes up to 80 feet away. 85-series is also compatible with all types of TV's (plasma, LCD and LED) as well as all satellite and cable TV boxes. Works with CFL lighting.</p>
Gallery
Attributes
Distributor offers
| Seller | SKU | MOQ | In stock | Multiple | Prices |
|---|---|---|---|---|---|
| DL85K | 1 | -2 | 1 | 1 @ $99.00 | |
| Herman Pro AV | XANDL85K | 1 | 1 | ||
| XADL85K | 1 | 1 | 1 @ $129.00 | ||
![]() AmazonSC | B010ZQT8UG | 1 | -2 | 1 | 1 @ $384.77 |
![]() Zoro | G0622958 | 1 | 1 | 1 @ $187.54 | |
| jmac.com | DL85K | 1 | -2 | 1 | |
| 182-634 | 1 | -2 | 1 | ||
| zackelectronics.com | DL85K | 1 | 10 | 1 | 1 @ $169.47 |
![]() we-supply.com | DL85K | 1 | 1 | 1 @ $145.99 | |
| DL85K | 1 | -2 | 1 | 1 @ $282.00 |
Related on Amazon
As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. (paid link) CERTAIN CONTENT THAT APPEARS ON THIS SITE COMES FROM AMAZON. THIS CONTENT IS PROVIDED 'AS IS' AND IS SUBJECT TO CHANGE OR REMOVAL AT ANY TIME.
Xantech DL85K IR Receiver Kit
Brand: Xantech
Details
- Works with all types of cable boxes, satellite boxes, remotes and TVs
- Xantech DL85K IR Receiver Kit
- Low profile-easy to hide
- Proprietary ambient noise-suppression technology for reliable operation in any lighting environment including compact fluorescents
- IR modulation frequency bandwidth: 25-60kHz
Listing
| Binding | Electronics |
|---|---|
| Product group | Speakers |
| Product type | CE_ACCESSORY |
| Model | DL85K |
| Part number | DL85K |
| Items per pack | 1 |
| Label | Xantech |
| Manufacturer | Xantech |
Catalog
| Feature | Xantech Dinky Link LCD/CFL Proof Kit |
|---|---|
| Category | Electronics |
| MPN | DL85K |
| UPC | 521227137107 |
| EAN | 79531864658 |
| Product group | Speakers |
| Product type | CE_ACCESSORY |
| Manufacturer | Xantech |
XANTECH DL85K LCD/CFL-PROOF DINKY LINK IR KIT
Brand: Xantech
Catalog
| Feature | Manufacturer: Xantech |
|---|---|
| Category | Electronics |
| MPN | XANDL85K |
| UPC | 31111821741 |
| EAN | 12301331776 |
| Product group | CE |
| Product type | CONSUMER_ELECTRONICS |
| Manufacturer | Xantech |
XANTECH DL85K LCD/CFL-PROOF DINKY LINK IR KIT
Catalog
| Category | Electronics |
|---|---|
| MPN | XANDL85K |
| Manufacturer | XANTECH |
Xantech DL85K IR Receiver Kit (2)
Brand: Xantech
Catalog
| Feature | Save when you buy the 2 pack! |
|---|---|
| Category | Electronics |
| MPN | DL85K |
| UPC | 611101627425 |
| EAN | 611101627425 |
| Product group | CE |
| Product type | RECEIVER_OR_AMPLIFIER |
| Manufacturer | Xantech |
Xantech DL85K LCD/CFL Proof Dinky Link IR Receiver Kit
Brand: Xantech
Dinky Link IR Receiver Kit The Xantech DL85K Plasma/LCD/LED/CFL Proof Designer Dinky Link IR Receiver Kit features a small IR receiver that has been designed for mounting in very small spaces. They may be mounted under shelf edges, cabinet ledges, in wall speakers etc. anywhere an inconspicuous appearance is desired. The high sensitivity of the receiver allows it to be placed behind speaker grills and still recieve IR commands up to 80ft away. It works with all types of cable boxes, satellite boxes and TV s. Its proprietary ambient noise supression technology enables reliable operation in any lighting environment including compact flourescents. Works with all types of cable boxes, satellite boxes, remotes and TVs Low profile easy to hide Proprietary ambient noise suppression technology for reliable operation in any lighting environment including compact fluorescents IR modulation frequency bandwidth: 25 60kHz Reception range: up to 80 ft/24 m Color coded connectors for fast, easy installation Works with LED, LCD & plasma TV s and CFL lighting White, silver & black trim kit included to match any AV system
Details
- Xantech DL85K IR Receiver Kit
Listing
| Binding | Electronics |
|---|---|
| Product group | CE |
| Product type | CONSUMER_ELECTRONICS |
| Part number | DL85K |
| Label | Xantech |
| Manufacturer | Xantech |
Xantech DL85K IR Receiver Kit (Pack of 2)
Brand: Xantech
These small IR receivers have been designed for mounting in very small spaces. They may be mounted under shelf edges, cabinet ledges, in wall speakers, etc. - anywhere an inconspicuous appearance is desired. the high sensitivity of these receivers allows placement behind speaker grilles and still receive IR commands up to 80 feet away.
Listing
| Binding | Electronics |
|---|---|
| Product group | CE |
| Product type | RECEIVER_OR_AMPLIFIER |
| Model | DL85K |
| Part number | DL85K |
| Label | Xantech |
| Manufacturer | Xantech |
Catalog
| Feature | Save when you buy the 2 pack! |
|---|---|
| Category | Electronics |
| MPN | DL85K |
| UPC | 712324480627 |
| EAN | 712324480627 |
| Product group | CE |
| Product type | RECEIVER_OR_AMPLIFIER |
| Manufacturer | Xantech |
CLASSYTEK Xantech Dinky Link IR Receiver Kit
Brand: Xantech
Point your remote at the DinkyLink and control up to 4AV Components with this IR Repeater System resistant to interference from LCD TVs. Surface-mount design Extended Range (up to 80 feet) For use with all types of cable boxes, satellite boxes, remote controls and TVs Works with LED & LCD TVs. White, silver & black trim kit included to match any AV system Low profile ?? easy to hide IR modulation frequency bandwidth: 25-60kHz Reception range: up to 80 ft/24 m (Actual range depends on remote control output and ambient lighting conditions) Color-coded connectors for fast, easy installation Kit includes: 1 DL85 IR receiver 1 Model 789-44 connecting block ?? Connects one IR receiver to 4 IR emitter ports ?? Enough power to drive up to 4 dual emitters 1 12VDC regulated power supply 4 Blink-IR? Designer emitters 1 Instruction manual
XANTECH DL85K LCD/CFL-Proof Dinky Link(TM) IR Kit
Brand: Xantech
Catalog
| Feature | XANTECH DL85K LCD/CFL-Proof Dinky Link(TM) IR Kit |
|---|---|
| Category | Electronics |
| MPN | XANDL85K |
| UPC | 731215058745 |
| EAN | 731215058745 |
| Product group | Personal Computer |
| Product type | PERSONAL_COMPUTER |
| Manufacturer | XANTECH |
Xantech DL85K LCD/CFL-Proof Dinky Link IR Receiver Kit
Brand: Xantech
Details
- Works with LED, LCD & plasma TVs & CFL lighting
- Surface-mount design with low profile
- IR modulation freq bandwidth: 25kHz–60kHz
- Standard range: up to 80ft
- For use with all types of cable boxes, satellite boxes, remotes & TVs
Listing
| Binding | Accessory |
|---|---|
| Product group | CE |
| Product type | ELECTRONIC_CABLE |
| Model | DL85K |
| Part number | DL85K |
| Items per pack | 1 |
| Label | XANTECH |
| Manufacturer | XANTECH |


