The new 95 and 85 series IR kits from Xantech feature five significant advances in IR control to achieve their remarkable sensitivity, performance and reliability in a wide variety of installation environments. Xantech is the only manufacturer building an IR product line around this level of advanced circuit design. IR is a crucial control "backbone" in nearly every A/V system installation, and Xantech is committed to IR that works perfectly every time which demands such a no-compromise approach. If it is an IR problem and Xantech can't solve it, nobody can. All Xantech IR series kits feature advanced circuitry which passes the native IR carrier and data signals faithfully and reliably to ensure proper control of all A/V components. Premium kit for high-end and custom installations requiring the ultimate in IR control.95-series works with remotes up to 120 feet away. Compatible with all types of TV's including plasma, LCD and LED, and all satellite and cable TV boxes. Works wtih CFL lighting. These small IR receivers have been designed for mounting in very small spaces. They may be mounted under shelf edges, cabinet ledges, in wall speakers, etc. - anywhere an inconspicuous appearance is desired. The high sensitivity of these receivers allows placement behind speaker grilles and still receive IR commands up to 120 feet away.</p>
Gallery
Attributes
Distributor offers
| Seller | SKU | MOQ | In stock | Multiple | Prices |
|---|---|---|---|---|---|
| XAN-DL95K | 1 | -2 | 1 | 1 @ $435.00 | |
| Herman Pro AV | XANDL95K | 1 | 1 | ||
![]() bhphotovideo.com | XADL95K | 1 | 1 | 1 @ $199.00 | |
| AmazonSC | B003XNYKR0 | 1 | 1 | ||
![]() Zoro | G0622574 | 1 | 1 | 1 @ $285.40 | |
| jmac.com | DL95K | 1 | -2 | 1 | |
| zackelectronics.com | DL95K | 1 | 1 | ||
| DL95K | 1 | -2 | 1 | 1 @ $435.00 | |
| DL95K | 1 | -2 | 1 | 1 @ $435.00 |
Related on Amazon
As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. (paid link) CERTAIN CONTENT THAT APPEARS ON THIS SITE COMES FROM AMAZON. THIS CONTENT IS PROVIDED 'AS IS' AND IS SUBJECT TO CHANGE OR REMOVAL AT ANY TIME.
Xantech DL95K Universal Dinky Link Extended Range IR Kit
Brand: Xantech
Details
- Low profile and easy to hide, it works with all types of cable boxes, satellite boxes, and TVs
- Proprietary ambient noise-suppression technology for reliable operation in any lighting environment including compact fluorescents
- IR modulation frequency bandwidth: 25-60kHz; Reception range: up to 120 ft (36m) depending on conditions
- Color-coded connectors for fast, easy installation
- Kit includes DL95 IR receiver, Model 789-44 connecting block that connects one IR receiver to four IR emitter ports (can drive up to four dual emitters), 12VDC regulated power supply, 4 Blink-IR Designer emitters, Instruction manual, Trim kit to match white, silver, and black AV components
Listing
| Binding | Electronics |
|---|---|
| Product group | Speakers |
| Product type | REMOTE_CONTROL |
| Model | DL95K |
| Part number | DL95K |
| Items per pack | 1 |
| Label | Xantech |
| Manufacturer | Xantech |
Catalog
| Feature | Xantech DL95K IR Receiver Kit |
|---|---|
| Category | Electronics |
| MPN | DL95K |
| UPC | 12301881752 |
| EAN | 809386504863 |
| Product group | Speakers |
| Product type | CABLE_OR_ADAPTER |
| Manufacturer | Xantech |
Xantech Dl95k Universal Dinky Link(Tm) Ir Receiver Kit
Brand: Xantech
<p>- Immune to all lighting interference including LED, LCD & plasma TVs & CFL lighting<br>- Low-profile<br>- IR modulation freq bandwidth: 25kHz - 60kHz<br>- Reception range: up to 120ft<br>- Reception angle: ?¤60??<br>- System testing red talk-back LED<br>- Color-coded connectors for fast, easy installation<br>- Kit includes: <br>- DL95 universal Dinky Link(TM) IR receiver<br>- 789-44 one-zone connecting block<br>- 12V DC regulated power supply<br>- 4 Blink-IR(TM) designer emitters<br>- White, silver & black trim kit to match A/V components</p><p><br>MPN: DL95K</p>
Details
- Immune to all lighting interference including LED, LCD & plasma TVs & CFL lighting
- Low-profile
- IR modulation freq bandwidth: 25kHz - 60kHz
- Reception range: up to 120ft
- Reception angle: ±60°
Listing
| Binding | Electronics |
|---|---|
| Product group | Wireless |
| Product type | REMOTE_CONTROL |
| Model | XANDL95K |
| Part number | 8006374 |
| Label | Xantech |
| Manufacturer | Xantech |
Xantech 48095BKITRP Black Plasma Proof Dinky Link Kit-by-Xantech
Brand: Xantech LLC
Listing
| Binding | Electronics |
|---|---|
| Product group | Speakers |
| Product type | CE_ACCESSORY |
| Model | XAN-DL95K |
| Part number | XAN-DL95K |
| Label | Xantech LLC |
| Manufacturer | Xantech LLC |
Catalog
| Feature | Manufacturer: Xantech |
|---|---|
| Category | Electronics |
| MPN | XAN-DL95K |
| UPC | 13167012502 |
| EAN | 13167012502 |
| Product group | Speakers |
| Product type | CE_ACCESSORY |
| Manufacturer | Xantech |
UNVL DINKY LINK IR KIT
Brand: Xantech
XANTECH DL95K UNIVERSAL DINKY LINK(TM) IR RECEIVER KIT IMMUNE TO ALL LIGHTING INTERFERENCE INCLUDING LED, LCD & PLASMA TVS & CFL LIGHTING; LOW-PROFILE—EASY TO HIDE; IR MODULATION FREQ BANDWIDTH: 25 KHZ - 60 KHZ; RECEPTION RANGE: UP TO 120 FT; RECEPTION ANGLE: ±60°; SYSTEM TESTING RED TALK-BACK LED; COLOR-CODED CONNECTORS FOR FAST, EASY INSTALLATION;KIT INCLUDES:; ONE XANDL95 UNIVERSAL DINKY LINK(TM) IR RECEIVER; ONE XAN78944 1-ZONE CONNECTING BLOCK; ONE 12V DC REGULATED POWER SUPPLY; FOUR BLINK-IR(TM) DESIGNER EMITTERS; WHITE, SILVER & BLACK TRIM KIT TO MATCH A/V COMPONENTS
Listing
| Binding | Electronics |
|---|---|
| Product group | Speakers |
| Product type | ANTENNA |
| Model | DL95K |
| Part number | DL95K |
| Label | XANTECH |
| Manufacturer | XANTECH |

