Xantech . EN85K
Attributes
Distributor offers
| Seller | SKU | MOQ | In stock | Multiple | Prices |
|---|---|---|---|---|---|
| amerisponse.com | 906524 | 1 | -2 | 1 |
Related on Amazon
As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. (paid link) CERTAIN CONTENT THAT APPEARS ON THIS SITE COMES FROM AMAZON. THIS CONTENT IS PROVIDED 'AS IS' AND IS SUBJECT TO CHANGE OR REMOVAL AT ANY TIME.
Xantech EN85K Ensemble Is A Conve Rtible Ir Receiver Kit
Brand: Xantech
The EN85K Ensemble is a convertible IR Receiver and IR Repeater Kit that can be adapted to almost any installation. Whether it be surface mount, TV mount, flush mount or shelf mount, it includes all of the parts necessary for installing a single room IR Repeater System. Once installed, it will offer IR remote control for TV, Audio/Video Receiver, Blu ray player, Cable Box, Satellite Receiver, or just about any IR controlled A/V home entertainment device located inside a cabinet or behind close doors and walls. The kit includes an IR Receiver that simply mounted to almost any surface, attached to the front of a TV or extended from behind a TV, adapted to a low profile shelf top placement, inconspicuously mounted in a cabinet door with the Flush Mount Adapter for controlling IR components hidden in an equipment cabinet.
Details
- Xantech Ensemble Universal IR Kit EN85K
Listing
| Binding | Electronics |
|---|---|
| Product group | CE |
| Product type | REMOTE_CONTROL |
| Model | EN85K |
| Part number | EN85K |
| Label | Xantech |
| Manufacturer | Xantech |
Catalog
| Feature | XANTECH EN85K Ensemble Convertible Universal IR Kit |
|---|---|
| Category | Electronics |
| MPN | EN85K |
| UPC | 42777796632 |
| EAN | 42777796632 |
| Product group | CE |
| Product type | REMOTE_CONTROL |
| Manufacturer | Xantech |