Page not found
Gallery
Attributes
Distributor offers
| Seller | SKU | MOQ | In stock | Multiple | Prices |
|---|---|---|---|---|---|
| Sprinkler Supply | WS13A | 1 | 1 | ||
![]() unbeatablesale.com | HMCNT10360 | 1 | Out Of Stock | 1 | 1 @ $34.84 |
Related on Amazon
As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. (paid link) CERTAIN CONTENT THAT APPEARS ON THIS SITE COMES FROM AMAZON. THIS CONTENT IS PROVIDED 'AS IS' AND IS SUBJECT TO CHANGE OR REMOVAL AT ANY TIME.
X10 WS13A Decorator Wall Switch
Brand: X10
Create both local and X10 remote control for a wired device with the X10 Appliance Switch. The switch supports incandescent, fluorescent, appliance, or motor loads. It can serve as a standalone switch or as the master switch in a 3- or 4-way application. A LED indicates the switch's on/off status. FEATURES: Rated for loads up to 1800 Watts, 1/2 HP. Responds to ALL LIGHTS ON command. Compatible with X10 Companion Wall Switch. Includes both White and Ivory paddle covers. CONTENTS: X10 Appliance Switch, White Paddle Switch Cover, Ivory Paddle Switch Cover. NOTES: Wallplate not included. Neutral wire required for inductive loads. SPECS: AC Voltage: 120 VAC, 60 Hz. Load Rating: 1800 Watts, 1/2 HP, 20 Amps. Dimmable: No. Connection Requirement: Neutral Wire. Certifications: UL listed, CSA approved.
Details
- Creates both local and X10 remote control for a wired device
- Rated for loads up to 1800 Watts, 1/2 HP
- Responds to ALL LIGHTS ON command
- Works in 3- or 4-way applications
- Includes both White and Ivory paddle covers
Listing
| Binding | Tools & Home Improvement |
|---|---|
| Product group | Home Improvement |
| Product type | HOME_LIGHTING_ACCESSORY |
| Model | WS13A |
| Part number | WS13A |
| Label | X10 |
| Manufacturer | X10 |
Catalog
| Feature | Creates both local and X10 remote control for a wired device |
|---|---|
| Category | Tools & Home Improvement |
| MPN | WS13A |
| UPC | 99081451313 |
| EAN | 99081451313 |
| Product group | Home Improvement |
| Product type | HOME_LIGHTING_ACCESSORY |
| Manufacturer | X10 |
