Powramid Power Center and Surge Protector - 4ft / 1.2m
Gallery
Attributes
Distributor offers
| Seller | SKU | MOQ | In stock | Multiple | Prices |
|---|---|---|---|---|---|
![]() PCNation | RY7313 | 1 | In Stock | 1 | 1 @ $32.05 |
| G9590909 | 1 | 1 | |||
| 4957333 | 1 | 1 | 1 @ $24.99 | ||
![]() Syre | D080B-013K | 1 | Sold out | 1 | 1 @ $32.99 |
![]() Beach Audio | 18148286 | 1 | 1 | ||
![]() ipcstore.com | 19_D080B-013K_1 | 1 | -2 | 1 | 1 @ $32.00 |
Related on Amazon
As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. (paid link) CERTAIN CONTENT THAT APPEARS ON THIS SITE COMES FROM AMAZON. THIS CONTENT IS PROVIDED 'AS IS' AND IS SUBJECT TO CHANGE OR REMOVAL AT ANY TIME.
Accell Powramid Surge Protector - 6 Outlets, 4-Foot Cord, 1080 Joules, UL Listed - Black Grounded Extension Cord Power Strip (D080B-013K)
Brand: Accell
Details
- Unique, patented design accommodates large power adapters on all 6 grounded power outlets
- Practical and convenient, ideal for the desk, conference table, or home
- X3 MOV absorbs 1080J of power surges and eliminates the risk of fire
- Power Stop technology terminates power transmission if surge protection is compromised, protecting connected equipment
- 5-year connected equipment $100,000 limited warranty
Listing
| Binding | Electronics |
|---|---|
| Product group | Speakers |
| Product type | POWER_SUPPLIES_OR_PROTECTION |
| Model | D080B-013K |
| Part number | D080B-013K |
| Label | Accell Corporation |
| Manufacturer | Accell Corporation |
Catalog
| Feature | Unique, patented design accommodates large power adapters on all 6 grounded power outlets |
|---|---|
| Category | Electronics |
| MPN | D080B-013K |
| UPC | 826388108035 |
| EAN | 14444617540 |
| Product group | Speakers |
| Product type | POWER_SUPPLIES_OR_PROTECTION |
| Manufacturer | Accell Corporation |
Catalog
| Category | Electronics |
|---|---|
| MPN | D080B-013K |
| Manufacturer | Accell |
Accell Powramid Power Center and Surge Protector - 4ft / 1.2m - 6 x AC Power - 1800 VA - 1080 J - 120 V AC Input
Brand: Accell
Powramid Power Center And Surge Protector Typical Surge Protectors Continue To Supply Power Even After They No Longer Are Providing Surge Protection, Exposing Connected Devices To Potential Damage From A Power Surge. With Its Power Stop Technology, The Powramid Automatically Stops Conducting Power Once The Absorption Has Reached Capacity. The Powramid Provides Advanced 1080 Joules Of Surge Protection And Features Patented X3 Mov Technology For Maximum Safety To All Connected Devices. The Powramid Surge Protector Is Available In Black Or White And Features A 4 Foot Grounded Power Cord.
Listing
| Binding | Electronics |
|---|---|
| Product group | CE |
| Product type | CONSUMER_ELECTRONICS |
| Part number | D080B-013K |
| Label | Accell Corporation |
| Manufacturer | Accell Corporation |


