The PowerSquid Surge Protector and Power Conditioner is the safe and easy way to provide 1080 joules of surge protection to your sensitive electronics. The PowerSquid accommodates up to 5 bulky transformer plugs with ease, providing more flexibility than a standard surge protector. The PowerSquid Noise Reduction Filter reduces line static caused by "dirty" power. Line noise and electrical static can show up as snow in your picture or as crackling in your audio. The filter isolates your equipment from power generated noise for a clear picture and sound. A basic surge protector will continue conducting power even after it?s joule rating has been reached leaving your connected equipment unprotected. When the PowerSquid reaches its maximum joule rating it will stop conducting power, ensuring your connected equipment is not exposed to harmful surges.
Gallery
Attributes
Distributor offers
| Seller | SKU | MOQ | In stock | Multiple | Prices |
|---|---|---|---|---|---|
| 204640233 | 1 | 1 @ $27.83 | |||
| GE6064 | 1 | 1 | 1 @ $40.94 | ||
| Beach Audio | 490897 | 1 | 1 | ||
![]() Maxedbuy | D080B-008K | 1 | -2 | 1 | 1 @ $54.75 |
![]() Syre | D080B-008K | 1 | Sold out | 1 | 1 @ $49.99 |
![]() Beach Audio | 18398980 | 1 | 1 |
Related on Amazon
As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. (paid link) CERTAIN CONTENT THAT APPEARS ON THIS SITE COMES FROM AMAZON. THIS CONTENT IS PROVIDED 'AS IS' AND IS SUBJECT TO CHANGE OR REMOVAL AT ANY TIME.
Accell Flexible Surge Protector - 5 Outlets, 3-Foot Cord, 1080 Joules, UL Listed - Black Grounded Extension Cord Power Strip (D080B-008K)
Brand: Accell
Details
- Plug into all 5 outlets, even with bulky adapters & Transformers
- Flexible, adapter-friendly outlets protect your power Cords from wear and tear
- Product safety tested and Certified by UL
- 1080 Joules of surge protection, 3-foot heavy duty power cord
- Durability and performance Backed by Accell 5-year connected equipment $100, 000 Limited warranty
Listing
| Binding | Electronics |
|---|---|
| Product group | Speakers |
| Product type | POWER_SUPPLIES_OR_PROTECTION |
| Model | D080B-008K |
| Part number | D080B-008K |
| Label | Accell Corporation |
| Manufacturer | Accell Corporation |
Catalog
| Feature | 1080 joules of surge protection |
|---|---|
| Category | Electronics |
| MPN | D080B-008K |
| UPC | 12301982909 |
| EAN | 826388106574 |
| Product group | Speakers |
| Product type | POWER_SUPPLIES_OR_PROTECTION |
| Manufacturer | Accell Corporation |


