Accel . 5055K
Attributes
Distributor offers
| Seller | SKU | MOQ | In stock | Multiple | Prices |
|---|---|---|---|---|---|
| Summit Racing | ACC-5055K | 1 | -2 | 1 | 1 @ $59.81 |
| JC Whitney | A355055K | 1 | -2 | 1 | 1 @ $62.20 |
| Auto Parts Warehouse | A355055K | 1 | -2 | 1 | 1 @ $59.81 |
| Jegs | 110-5055K | 1 | 1 | 1 @ $77.15 | |
![]() Pit Stop USA | ACL5055K | 1 | Sorry this product is no longer available. | 1 | 1 @ $0.00 |
| 21motorsports.com | 5055K | 1 | 1 | ||
| vividracing.com | 151555384 | 1 | 1 | ||
![]() lmperformance.com | 001432974 | 1 | 1 | 1 @ $88.80 | |
| ACCEL-5055K | 1 | -2 | 1 | 1 @ $77.15 | |
| 1055055-BLK | 1 | Discontinued | 1 | 1 @ $77.15 |
Related on Amazon
As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. (paid link) CERTAIN CONTENT THAT APPEARS ON THIS SITE COMES FROM AMAZON. THIS CONTENT IS PROVIDED 'AS IS' AND IS SUBJECT TO CHANGE OR REMOVAL AT ANY TIME.
ACCEL 5055K: Spark Plug Wire Set, 8Mm Super Stock Spiral, Custom Fit, Black
Brand: ACCEL
Details
- Ferro-Spiral supression core eliminates RFI/EMI
- 500 ohms per foot of resistance
- 550 F Rated Silicone Jacket
- 8mm High Gloss Silicone Jacket
- Zinc-plated steel terminals
Listing
| Binding | Automotive |
|---|---|
| Product group | Automotive Parts and Accessories |
| Product type | ELECTRONIC_WIRE |
| Model | 5055K |
| Part number | 5055K |
| Items per pack | 1 |
| Label | ACCEL |
| Manufacturer | ACCEL |
Catalog
| Feature | ACCEL 5055K 8mm HEI Corrected Cap Plug Wire Set Black |
|---|---|
| Category | Automotive |
| MPN | 5055K |
| UPC | 743047009758 |
| EAN | 743047009758 |
| Product group | Automotive Parts and Accessories |
| Product type | AUTO_PART |
| Manufacturer | ACCEL |

