Accel . 5051K
Attributes
Distributor offers
| Seller | SKU | MOQ | In stock | Multiple | Prices |
|---|---|---|---|---|---|
| Summit Racing | ACC-5051K | 1 | -2 | 1 | 1 @ $62.02 |
| JC Whitney | A355051K | 1 | -2 | 1 | 1 @ $64.50 |
| Auto Parts Warehouse | A355051K | 1 | -2 | 1 | 1 @ $62.02 |
| 10404886 | 1 | 1 | |||
| Jegs | 110-5051K | 1 | 1 | 1 @ $85.95 | |
| 1055051K | 1 | Factory Shipped | 1 | 1 @ $85.95 | |
| 21motorsports.com | 5051K | 1 | 1 | ||
![]() vividracing.com | 151555381 | 1 | -2 | 1 | 1 @ $88.10 |
| 5051K | 1 | -2 | 1 | 1 @ $80.02 | |
| 5051K | 1 | -2 | 1 | 1 @ $88.10 | |
![]() automotivestuff.com | ACCEL-5051K | 1 | -2 | 1 | 1 @ $80.02 |
| torqued.io | ACC-15051K | 1 | -2 | 1 | 1 @ $85.95 |
| PART # 5051K | 1 | -2 | 1 | 1 @ $85.95 |
Related on Amazon
As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. (paid link) CERTAIN CONTENT THAT APPEARS ON THIS SITE COMES FROM AMAZON. THIS CONTENT IS PROVIDED 'AS IS' AND IS SUBJECT TO CHANGE OR REMOVAL AT ANY TIME.
ACCEL 5051K 8mm Super Stock Spiral Custom Spark Plug Wire Set Black
Brand: ACCEL
Details
- Ferro-Spiral supression core eliminates RFI/EMI
- 500 ohms per foot of resistance
Listing
| Binding | Automotive |
|---|---|
| Product group | Automotive Parts and Accessories |
| Product type | AUTO_PART |
| Model | 5051K |
| Part number | 5051K |
| Items per pack | 1 |
| Label | Accel |
| Manufacturer | Accel |
Catalog
| Feature | A true performance upgrade for tired old Original Equipment wires on 1975 to 1981 Buicks Pontiacs and Oldsmobiles with HEI ignitions |
|---|---|
| Category | Automotive |
| MPN | 5051K |
| UPC | 743047760529 |
| EAN | 743047760529 |
| Product group | Automotive Parts and Accessories |
| Product type | AUTO_PART |
| Manufacturer | ACCEL |
Accel 5051K Ignition Wires - Custom Fit Super Stock Spiral; Spark Plug Wire Set; 8mm; w/HEI Distributor Cap; Black;
Brand: ACCEL
ACCEL CUSTOM FIT SUPER STOCK SPARK PLUG WIRES, BLACK, 8MM WIRE -- Stainless Steel Plug Terminals, Silicone Plug Boots, Increased Energy To Plugs For More Power, Spiral, Spark Plug Wire Set, With HEI Distributor Cap, Black<br><br><b>Finish:</b> Black<br><b>Series:</b> Custom Fit Super Stock<br><b>Size:</b> 8mm<br><br>
Details
- Buick and Pontiac HEI
- Black
- 8mm Spiral
- Stainless Steel Spark Plug Terminals
- Double Silicone Construction
Listing
| Product group | Automotive Parts and Accessories |
|---|---|
| Product type | AUTO_PART |
| Part number | 5051K |
| Label | Accel |
| Manufacturer | Accel |
Catalog
| Feature | SUPR STK SPIRAL BLCK CSTM |
|---|---|
| Category | Automotive |
| MPN | 5051K |
| UPC | 30999760524 |
| EAN | 30999760524 |
| Product group | Automotive Parts and Accessories |
| Product type | AUTO_PART |
| Manufacturer | Accel |
Custom Fit Super Stock Spiral; Spark Plug Wire Set
Brand: ACCEL
Listing
| Product group | Automotive Parts and Accessories |
|---|---|
| Product type | AUTO_PART |
| Part number | 5051K |
| Label | ACCEL |
| Manufacturer | ACCEL |

