Accel . 5045K
Attributes
Distributor offers
| Seller | SKU | MOQ | In stock | Multiple | Prices |
|---|---|---|---|---|---|
| Summit Racing | ACC-5045K | 1 | -2 | 1 | 1 @ $65.35 |
| JC Whitney | A355045K | 1 | -2 | 1 | 1 @ $67.96 |
| Auto Parts Warehouse | A355045K | 1 | -2 | 1 | 1 @ $65.35 |
| Jegs | 110-5045K | 1 | 1 | 1 @ $84.30 | |
| 1055045K | 1 | 1 | |||
| 21motorsports.com | 5045K | 1 | 1 | ||
| vividracing.com | 151597609 | 1 | 1 | ||
![]() automotivestuff.com | ACCEL-5045K | 1 | -2 | 1 | 1 @ $84.30 |
Related on Amazon
As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. (paid link) CERTAIN CONTENT THAT APPEARS ON THIS SITE COMES FROM AMAZON. THIS CONTENT IS PROVIDED 'AS IS' AND IS SUBJECT TO CHANGE OR REMOVAL AT ANY TIME.
ACCEL 5045K Super Stock Spark Plug Wire Set, Black, 8mm
Brand: ACCEL
ACCEL CUSTOM FIT SUPER STOCK SPARK PLUG WIRES, BLACK, 8MM WIRE -- Stainless Steel Plug Terminals, Silicone Plug Boots, Increased Energy To Plugs For More Power, Spiral Suppression, Spark Plug Wire Set, Black<br><br><b>Finish:</b> Black<br><b>Series:</b> Custom Fit Super Stock<br><b>Size:</b> 8mm<br><br>
Listing
| Binding | Automotive |
|---|---|
| Product group | Automotive Parts and Accessories |
| Product type | AUTO_PART |
| Model | 5045K |
| Part number | 5045K |
| Label | ACCEL |
| Manufacturer | ACCEL |
Catalog
| Feature | SUPER STOCK SPIRAL BLK |
|---|---|
| Category | Automotive |
| MPN | 5045K |
| UPC | 30999760500 |
| EAN | 30999760500 |
| Product group | Automotive Parts and Accessories |
| Product type | AUTO_PART |
| Manufacturer | ACCEL |
ACCEL 5045K Spark Plug Wire Set - Super Stock Spiral Core 8mm - Big Block Mopar B/RB 1973-78 - Black
Brand: ACCEL
Details
- A true performance upgrade for tired old Original Equipment wires on 1973 to 1978 big block Chryslers Dodges and Plymouths
- Delivers maximum spark energy to the plugs and creates a longer lasting hotter flame kernel quicker throttle response and reduced emissions
- 550 degree rated double silicone construction eliminates arcing and resists heat petrochemicals and moisture
- All Kevlar stranded inner core and fiberglass braiding provide added pull strength and better terminal retention
- Includes matching black spark plug boots
Listing
| Binding | Automotive |
|---|---|
| Product group | Automotive Parts and Accessories |
| Product type | AUTO_PART |
| Model | 5045K |
| Part number | 5045K |
| Items per pack | 1 |
| Label | Accel |
| Manufacturer | Accel |
Catalog
| Feature | A true performance upgrade for tired old Original Equipment wires on 1973 to 1978 big block Chryslers Dodges and Plymouths |
|---|---|
| Category | Automotive |
| MPN | 5045K |
| UPC | 743047760505 |
| EAN | 743047760505 |
| Product group | Automotive Parts and Accessories |
| Product type | AUTO_PART |
| Manufacturer | ACCEL |
Custom Fit Super Stock Spiral; Spark Plug Wire Set
Brand: ACCEL
Listing
| Product group | Automotive Parts and Accessories |
|---|---|
| Product type | AUTO_PART |
| Part number | 5045K |
| Label | ACCEL |
| Manufacturer | ACCEL |
