Accel . 5044K
Attributes
Distributor offers
| Seller | SKU | MOQ | In stock | Multiple | Prices |
|---|---|---|---|---|---|
| Summit Racing | ACC-5044K | 1 | 1 | ||
| JC Whitney | A355044K | 1 | -2 | 1 | 1 @ $50.95 |
| Auto Parts Warehouse | A355044K | 1 | -2 | 1 | 1 @ $50.95 |
| Jegs | 110-5044K | 1 | 1 | 1 @ $65.73 | |
| 10404875 | 1 | 1 | |||
| 1055044K | 1 | Discontinued | 1 | 1 @ $65.73 | |
| 21motorsports.com | 5044K | 1 | 1 | ||
| vividracing.com | 151555365 | 1 | 1 | ||
![]() automotivestuff.com | ACCEL-5044K | 1 | -2 | 1 | 1 @ $73.73 |
Related on Amazon
As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. (paid link) CERTAIN CONTENT THAT APPEARS ON THIS SITE COMES FROM AMAZON. THIS CONTENT IS PROVIDED 'AS IS' AND IS SUBJECT TO CHANGE OR REMOVAL AT ANY TIME.
Accel 5044K 8 mm Super Stock Black Spiral Wire Set
Brand: ACCEL
Details
- High spark delivery for street driven vehicles
- 456 degree Fahrenheit silicone jacket
- Constructed with a fiberglass braid
- High voltage insulation
- Features a high temperature silicone cover
Listing
| Binding | Automotive |
|---|---|
| Product group | Automotive Parts and Accessories |
| Product type | AUTO_PART |
| Model | 5044K |
| Part number | 5044K |
| Label | ACCEL |
| Manufacturer | ACCEL |
Catalog
| Feature | High spark delivery for street driven vehicles |
|---|---|
| Category | Automotive |
| MPN | 5044K |
| UPC | 30999664099 |
| EAN | 30999664099 |
| Product group | Automotive Parts and Accessories |
| Product type | AUTO_PART |
| Manufacturer | ACCEL |
ACCEL 5044K Spark Plug Wires - 8mm Super Stock Spiral CUST BK, Black
Brand: ACCEL
Details
- A true performance upgrade for tired old Original Equipment wires on small block Chevys without HEI ignitions
- Delivers maximum spark energy to the plugs and creates a longer lasting hotter flame kernel quicker throttle response and reduced emissions
- 550 degree rated double silicone construction eliminates arcing and resists heat petrochemicals and moisture
- All Kevlar stranded inner core and fiberglass braiding provide added pull strength and better terminal retention
- Includes matching black 90 degree spark plug boots
Listing
| Binding | Automotive |
|---|---|
| Product group | Automotive Parts and Accessories |
| Product type | SPARK_PLUG |
| Model | 5044K |
| Part number | 5044K |
| Items per pack | 1 |
| Label | Accel |
| Manufacturer | Accel |
Catalog
| Feature | A true performance upgrade for tired old Original Equipment wires on small block Chevys without HEI ignitions |
|---|---|
| Category | Automotive |
| MPN | 5044K |
| UPC | 743047664094 |
| EAN | 743047664094 |
| Product group | Automotive Parts and Accessories |
| Product type | AUTO_PART |
| Manufacturer | ACCEL |
ACCEL Custom Fit Super Stock Spiral; Spark Plug Wire Set
Brand: ACCEL
Listing
| Product group | Automotive Parts and Accessories |
|---|---|
| Product type | AUTO_ACCESSORY |
| Part number | 5044K |
| Label | ACCEL |
| Manufacturer | ACCEL |
