Accel . 5048K
Attributes
Distributor offers
| Seller | SKU | MOQ | In stock | Multiple | Prices |
|---|---|---|---|---|---|
| Summit Racing | ACC-5048K | 1 | 1 | ||
| JC Whitney | A355048K | 1 | -2 | 1 | 1 @ $62.20 |
| Auto Parts Warehouse | A355048K | 1 | -2 | 1 | 1 @ $59.81 |
| 10404881 | 1 | 1 | |||
| Jegs | 110-5048K | 1 | 1 | 1 @ $77.15 | |
| 1055048K | 1 | Factory Shipped | 1 | 1 @ $79.95 | |
| 21motorsports.com | 5048K | 1 | 1 | ||
![]() vividracing.com | 151555372 | 1 | -2 | 1 | 1 @ $79.95 |
| 5048K | 1 | -2 | 1 | 1 @ $77.15 | |
| 5048K | 1 | -2 | 1 | 1 @ $77.15 | |
| ACCEL-5048K | 1 | -2 | 1 | 1 @ $77.15 | |
| torqued.io | ACC-15048K | 1 | -2 | 1 | 1 @ $79.95 |
| PART # 5048K | 1 | -2 | 1 | 1 @ $79.95 |
Related on Amazon
As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. (paid link) CERTAIN CONTENT THAT APPEARS ON THIS SITE COMES FROM AMAZON. THIS CONTENT IS PROVIDED 'AS IS' AND IS SUBJECT TO CHANGE OR REMOVAL AT ANY TIME.
ACCEL 5048K Super Stock Spark Plug Wire Set - 90 Degree Boot - Black
Brand: ACCEL
Details
- 500 Ohms/ft Of Resistance
- 550 F Rated Silicone Jacket
- Stainless Steel Plug Terminals
- High RFI Suppression For Street And Strip Use
- High-strength Fiberglass Braid Construction
Listing
| Binding | Automotive |
|---|---|
| Product group | Automotive Parts and Accessories |
| Product type | AUTO_PART |
| Model | 5048K |
| Part number | 5048K |
| Items per pack | 1 |
| Label | ACCEL |
| Manufacturer | ACCEL |
Catalog
| Feature | A true performance upgrade for tired old Original Equipment wires on 1974 to 1988 GM small blocks with HEI ignitions |
|---|---|
| Category | Automotive |
| MPN | 5048K |
| UPC | 30999664129 |
| EAN | 30999664129 |
| Product group | Automotive Parts and Accessories |
| Product type | AUTO_PART |
| Manufacturer | ACCEL |
Custom Fit Super Stock Spiral; Spark Plug Wire Set
Brand: ACCEL
Listing
| Product group | Automotive Parts and Accessories |
|---|---|
| Product type | AUTO_PART |
| Part number | 5048K |
| Label | ACCEL |
| Manufacturer | ACCEL |
