ATMEGA16A-PU Microchip Technology | Integrated Circuits (ICs) | DigiKey
Gallery
Attributes
Distributor offers
| Seller | SKU | MOQ | In stock | Multiple | Prices |
|---|---|---|---|---|---|
| ATMEGA16A-PU-ND | 1 | 465 | 1 | 1 @ $3.13, 25 @ $2.87, 100 @ $2.60 | |
![]() Newark | 68T2581 | 190 | 190 | 100 @ $3.68 | |
| 696-2421 | 1 | 1 | |||
| Newark | 27AC0557 | 10 | 10 | 10 @ $5.04, 30 @ $4.85, 50 @ $4.66, 100 @ $4.46 | |
| Future Electronics | 8038213 | 1 | 20 | 1 | 1 @ $3.61 |
![]() AmazonTP | B07L492C4S | 1 | 1 | 1 @ $39.74 | |
| Amazon | B073464R79 | 1 | 1 | ||
| RS Delivers | 127-8277P | 1 | 1 | 1 @ $4.84 | |
| RS Delivers | 127-8277 | 1 | 1 | 1 @ $4.94 | |
| Digi-Key | 1914560 | 1 | 1 | ||
| ATMEGA16A-PU | 1 | 1 | 1 @ $4.44, 5 @ $4.18, 25 @ $3.98, 100 @ $3.71 | ||
![]() Newark | 08R5491 | 1 | 1206 | 1 | 1 @ $5.21, 10 @ $5.09, 30 @ $4.97, 50 @ $4.85, 100 @ $4.46 |
Related on Amazon
As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. (paid link) CERTAIN CONTENT THAT APPEARS ON THIS SITE COMES FROM AMAZON. THIS CONTENT IS PROVIDED 'AS IS' AND IS SUBJECT TO CHANGE OR REMOVAL AT ANY TIME.
8-bit Microcontrollers - MCU 16KB In-system Flash 2.7V - 5.5V
Brand: MICROCHIP
Catalog
| Feature | 5.5V |
|---|---|
| Category | Industrial & Scientific |
| MPN | ATMEGA16A-PU |
| Product group | BISS |
| Product type | LAB_SUPPLY |
| Manufacturer | MICROCHIP |
8-Bit Microcontrollers - Mcu 16Kb In-System Flash 2.7V - 5.5V
Brand: MICROCHIP
Catalog
| Feature | 5.5V |
|---|---|
| Category | Industrial & Scientific |
| MPN | ATMEGA16A-PU |
| Product group | BISS |
| Product type | LAB_SUPPLY |
| Manufacturer | MICROCHIP |
8-Bit Microcontrollers - Mcu 16Kb In-System Flash 2.7V - 5.5V
Brand: MICROCHIP (ATMEL)
Listing
| Product group | BISS |
|---|---|
| Product type | LAB_SUPPLY |
| Part number | ATMEGA16A-PU |
| Items per pack | 10 |
| Label | MICROCHIP (ATMEL) |
| Manufacturer | MICROCHIP (ATMEL) |
Catalog
| Feature | 5.5V |
|---|---|
| Category | Industrial & Scientific |
| MPN | ATMEGA16A-PU |
| Product group | BISS |
| Product type | LAB_SUPPLY |
| Manufacturer | MICROCHIP (ATMEL) |
MICROCHIP TECHNOLOGY ATMEGA16A-PU ATmega Series 16 KB Flash 1 KB SRAM 16 MHz 8-Bit Microcontroller - DIP-40 - 5 item(s)
Brand: MICROCHIP TECHNOLOGY
ATmega Series 16 MHz 16 KB Flash 1 KB SRAM 8-Bit Microcontroller - DIP-40 ***** For more information refer to the specification sheet located in the 'Downloads' section below the image *****
Details
- Family-Name: ATmega
- InternalFlash: 16 kB
- InternalRAM: 1 kB
- Speed(MHz): 16 MHz
- NumberofI/OLines: 32InterfaceType-Connectivity: I2C/SPI/UART/USART; Peripherals: Brown-out Detect/Reset/POR/PWM/Watchdog; NumberOfTimers: 3; SupplyVoltage: 2.7 to 5.5 V; MaximumOperatingTemperature: -40 to +85 °C; On-Chip-ADC: 8-chx10-bit; W
Listing
| Product group | BISS |
|---|---|
| Product type | BISS |
| Model | ATMEGA16A-PU |
| Part number | ATMEGA16A-PU |
| Items per pack | 5 |
| Label | MICROCHIP TECHNOLOGY |
| Manufacturer | MICROCHIP TECHNOLOGY |
Catalog
| Feature | Family-Name: ATmega |
|---|---|
| Category | Industrial & Scientific |
| MPN | ATMEGA16A-PU |
| Product group | BISS |
| Product type | BISS |
| Manufacturer | MICROCHIP TECHNOLOGY |
ATMEGA16A-PU, MCU 8-bit ATmega AVR RISC 16KB Flash 3.3V/5V 40-Pin PDIP W Tube (10 Items)
Brand: MICROCHIP TECHNOLOGY
Listing
| Product group | BISS Basic |
|---|---|
| Product type | ELECTRONIC_COMPONENT |
| Model | ATMEGA16A-PU |
| Part number | ATMEGA16A-PU |
| Items per pack | 10 |
| Label | Microchip Technology |
| Manufacturer | Microchip Technology |
ATMEGA16A-PU IC chip semiconductor,Original Packaging Case, Origin IC (Pack of 25 pcs)
Brand: Chipmarkets.com
Listing
| Product group | BISS Basic |
|---|---|
| Product type | ELECTRONIC_COMPONENT |
| Model | ATMEGA16A-PU |
| Part number | ATMEGA16A-PU |
| Label | Microchip Technology |
| Manufacturer | Microchip Technology |
ATMEGA16A-PU, MCU 8-bit ATmega AVR RISC 16KB Flash 3.3V/5V 40-Pin PDIP W Tube (10 Items)
Brand: MICROCHIP
Listing
| Product group | BISS Basic |
|---|---|
| Product type | ELECTRONIC_COMPONENT |
| Model | ATMEGA16A-PU |
| Part number | ATMEGA16A-PU |
| Items per pack | 10 |
| Label | Microchip Technology |
| Manufacturer | Microchip Technology |


