20-12IN Square W/Slc
Gallery
Attributes
Distributor offers
| Seller | SKU | MOQ | In stock | Multiple | Prices |
|---|---|---|---|---|---|
![]() Zoro | G0878529 | 1 | 1 | 1 @ $872.99 | |
| Newark | 85K4620 | 1 | 1 | 1 @ $958.00 | |
| stellarindustrial.com | STARR 20-12 W/SLC | 1 | 1 | ||
| 20-12 W/SLC | 1 | 1 | 1 @ $1011.97 |
Related on Amazon
As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. (paid link) CERTAIN CONTENT THAT APPEARS ON THIS SITE COMES FROM AMAZON. THIS CONTENT IS PROVIDED 'AS IS' AND IS SUBJECT TO CHANGE OR REMOVAL AT ANY TIME.
Starrett 20-12 W/SLC Hardened Steel Master Precision Square, 7" Beam Length, 12" Blade Length
Brand: Starrett
Details
- Made of high quality tool steel
- Squareness accuracy to 0.0001" (0.0025mm) every 6" (150mm)
- The beam is grooved at the inner corner for clearance of burr or dirt
- Length of blade from the inner edge of the beam to the end of the blade
- Includes redemption card for standard letter of certification (SLC)
Listing
| Binding | Unknown Binding |
|---|---|
| Product group | BISS |
| Product type | PRECISION_MEASURING |
| Model | 20-12 W/SLC |
| Part number | 20-12 W/SLC |
| Items per pack | 1 |
| Label | Starrett |
| Manufacturer | Starrett |
Catalog
| Feature | Made of high quality tool steel |
|---|---|
| Category | Tools & Home Improvement |
| MPN | 20-12 W/SLC |
| UPC | 49659669008 |
| EAN | 49659669008 |
| Product group | BISS |
| Product type | PRECISION_MEASURING |
| Manufacturer | Starrett |