Jack Only
Gallery
Attributes
Distributor offers
| Seller | SKU | MOQ | In stock | Multiple | Prices |
|---|---|---|---|---|---|
| G0952309 | 1 | 1 | 1 @ $29.99 | ||
| Supply Chimp | SCMOT02046716 | 1 | -2 | 1 | 1 @ $30.61 |
| 1-855-50681 | 1 | 1 | 1 | 1 @ $32.00 | |
| STR-190A | 1 | 1 | 1 @ $31.77 | ||
| Newark | 85K4583 | 1 | 1 | 1 @ $32.00 | |
| hanessupply.com | 190A-13162 | 1 | 1 | ||
| stellarindustrial.com | STARR 190A | 1 | 1 | ||
| 190A | 1 | 1 | |||
| STA190A | 1 | 1 | |||
| STA 190A | 1 | 1 | 1 @ $37.68 |
Related on Amazon
As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. (paid link) CERTAIN CONTENT THAT APPEARS ON THIS SITE COMES FROM AMAZON. THIS CONTENT IS PROVIDED 'AS IS' AND IS SUBJECT TO CHANGE OR REMOVAL AT ANY TIME.
Starrett 190A Little Giant Jack Screw Stand, Low Profile Mount, Stabilizer - Jack Only Without Attachments - 2-1/4-3-3/8 Inch (57-85mm) Range, 1-1/4 Inch (32mm) Base Diameter
Brand: Starrett
Details
- USE FOR: The Little Giant Tool Jack is used for leveling and as a stabilizer for planer beds, upright drills, and other tools in machine shops.
- FINE ADJUSTMENT: The 20-pitch screw provides for fine adjustment.
- RANGE: The jack has a 2-1/4 Inch to 3-3/8 Inch (57 to 85 mm) range and a 1-1/4 Inch (32 mm) diameter base.
- SECURE BASE: Its serrated bed helps to effectively hold tools in place.
- JACK ONLY: Sold as the jack only. Product attachments are sold separately.
Listing
| Binding | Misc. |
|---|---|
| Product group | BISS Basic |
| Product type | MATERIAL_HANDLING |
| Model | 190A |
| Part number | 190A |
| Items per pack | 1 |
| Label | Starrett |
| Manufacturer | Starrett |
Catalog
| Feature | Little Giant tool jack is used to level planer beds, upright drills, and other tools in tool rooms and machine shops |
|---|---|
| Category | Automotive |
| MPN | 190A |
| UPC | 49659506815 |
| EAN | 7262318374027 |
| Product group | BISS |
| Product type | MATERIAL_HANDLING |
| Manufacturer | Starrett |
Jack Only, Pack of 10
Brand: Starrett
Catalog
| Category | Industrial & Scientific |
|---|---|
| MPN | 190A |
| Product group | Home Improvement |
| Product type | TOOLS |
| Manufacturer | Starrett |
Starrett 190A Little Giant Jack (SE50681)
Brand: Starrett
"Little giant" jack screws are very handy for leveling work on planer beds, upright drills, setting up machinery, and for general use in the toolroom or machine shop.
Details
- USE FOR: The Little Giant Tool Jack is used for leveling and as a stabilizer for planer beds, upright drills, and other tools in machine shops
- FINE ADJUSTMENT: The 20-pitch screw provides for fine adjustment
- RANGE: The jack has a 2-1/4" to 3-3/8" (57 to 85 mm) range and a 1-1/4" (32 mm) diameter base
- SECURE BASE: Its serrated bed helps to effectively hold tools in place
Listing
| Product group | Home Improvement |
|---|---|
| Product type | DIMENSIONAL_MEASUREMENT_CALIPER |
| Part number | 190A |
| Label | Starrett |
| Manufacturer | Starrett |