Patterson Fan 18" Industrial Drum Fan w/ Yoke Mount, 3,800 CFM, 1 HP, 1 Phase
Gallery
Attributes
Distributor offers
| Seller | SKU | MOQ | In stock | Multiple | Prices |
|---|---|---|---|---|---|
![]() Global Industrial | WBB1922642 | 1 | Ships in 7 Business Days | 1 | 1 @ $673.00 |
Related on Amazon
As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. (paid link) CERTAIN CONTENT THAT APPEARS ON THIS SITE COMES FROM AMAZON. THIS CONTENT IS PROVIDED 'AS IS' AND IS SUBJECT TO CHANGE OR REMOVAL AT ANY TIME.
Patterson Fan H18A High Velocity Fan, Yoke Mount,1 PH 115/220v
Brand: Patterson Fan
Details
- Heavy duty; Industrial use only
- 18-Inch Blade High Velocity Fan with Yoke 115V Single-Phase
- Built for performance, durability and superior distance of air throw, up to 80-feet
- 1/2 HP Motor, 3800 CFM; Coverage up to 2,700 square feet
- Mount this fan with yoke (included) on the Patterson Column Wall Bracket, Patterson Pedestal Stroller, or Patterson Truck Cooler Mount Bracket
Listing
| Binding | Misc. |
|---|---|
| Product group | BISS Basic |
| Product type | ELECTRONIC_COMPONENT |
| Model | H18A |
| Part number | H18A |
| Items per pack | 1 |
| Label | Patterson Fans |
| Manufacturer | Patterson Fans |
Catalog
| Feature | Heavy duty; Industrial use only |
|---|---|
| Category | Tools & Home Improvement |
| MPN | H18A |
| Product group | BISS Basic |
| Product type | ELECTRONIC_COMPONENT |
| Manufacturer | Patterson Fans |