Gates 38342K Accessory Belt Tensioner Kit - Direct Fit, Kit
Gallery
Attributes
Distributor offers
| Seller | SKU | MOQ | In stock | Multiple | Prices |
|---|---|---|---|---|---|
| Auto Parts Warehouse | GAT38342K | 1 | -2 | 1 | 1 @ $164.76 |
| JC Whitney | GAT38342K | 1 | -2 | 1 | 1 @ $140.22 |
![]() StockWise Auto | GAT-38342K | 1 | 5 | 1 | 1 @ $103.49 |
| 335316 | 1 | -2 | 1 | ||
| Jegs | 465-38342K | 1 | 1 | 1 @ $336.99 | |
![]() Zoro | G1450828 | 1 | 1 | 1 @ $137.21 | |
| National Supply Network | B2446574 | 1 | 1 | ||
![]() 21motorsports.com | 38342K | 1 | 1 | 1 @ $185.86 | |
![]() vividracing.com | 154424920 | 1 | -2 | 1 | 1 @ $157.27 |
| 38342K | 1 | 2 | 1 | 1 @ $131.99 |
Related on Amazon
As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. (paid link) CERTAIN CONTENT THAT APPEARS ON THIS SITE COMES FROM AMAZON. THIS CONTENT IS PROVIDED 'AS IS' AND IS SUBJECT TO CHANGE OR REMOVAL AT ANY TIME.
Gates-38342K Kit
Brand: Gates
Details
- Designed to solve OEM design issues or problematic drives
- Broad vehicle coverage
- Included multi-ribbed belt with premium EPDM construction, related tensioners and idlers
- See Gates On-line Application Catalog for specific vehicle solutions
Listing
| Binding | Automotive |
|---|---|
| Product group | BISS Basic |
| Product type | AUTO_PART |
| Model | 38342K |
| Part number | 38342K |
| Items per pack | 1 |
| Label | Gates |
| Manufacturer | Gates |
Catalog
| Feature | Gates Serpentine Belt Drive Solution Kit 38342K |
|---|---|
| Category | Automotive |
| MPN | 38342K |
| UPC | 770075166429 |
| EAN | 770075166429 |
| Product group | Automotive Parts and Accessories |
| Product type | AUTO_PART |
| Manufacturer | Gates |
Belt Drives
Brand: Gates
Conversion Kit Years:1996-1998 Per Car Qty:1
Listing
| Product group | BISS Basic |
|---|---|
| Product type | MECHANICAL_BELT |
| Part number | 38342K |
| Label | GATES |
| Manufacturer | GATES |
Gates 38342K Automotive Dual-Sided V-Ribbed Conversion Kit
Brand: Gates
Listing
| Product group | Automotive Parts and Accessories |
|---|---|
| Product type | AUTO_PART |
| Part number | 38342K |
| Label | Gates |
| Manufacturer | Gates |
Gates - 38342K - Micro-V Kits
Brand: Gates
Gates - 38342K - Micro-V Kits
Listing
| Product group | Automotive Parts and Accessories |
|---|---|
| Product type | AUTO_PART |
| Part number | 38342K |



