"Edison EDCC5 Class CC Time-Delay Fuse 5 Amp, 600 Volt AC, Ferrule End, "
Gallery
Attributes
Distributor offers
| Seller | SKU | MOQ | In stock | Multiple | Prices |
|---|---|---|---|---|---|
| EDCC5 | |||||
| 88617 | -2 | 1 @ $23.84 | |||
| Monarch Electric | 66664 | 1 | 1 | ||
| Walker Industrial | EDCC5 | 1 | 1 | ||
| Dale-Electric | EDCC5 | 1 | 1 | 1 @ $30.47 | |
| EDCC5 | 1 | 75 | 1 | 1 @ $146.00 | |
![]() Elliott Electric | EDCC5 | 1 | Call for Availability | 1 | 1 @ $36.69 |
Related on Amazon
As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. (paid link) CERTAIN CONTENT THAT APPEARS ON THIS SITE COMES FROM AMAZON. THIS CONTENT IS PROVIDED 'AS IS' AND IS SUBJECT TO CHANGE OR REMOVAL AT ANY TIME.
Edison EDCC5 Fuse 5 Amp 600V Slow Blow Class CC Time Delay Fuse Bussmann EDCC-5
Brand: Bussmann
Edison EDCC5 Fuse 5 Amp 600V Slow Blow Class CC Time Delay Fuse Bussmann EDCC-5
Details
- Edison EDCC5 Fuse 5 Amp 600V Slow Blow Class CC Time Delay Fuse Bussmann EDCC-5
Listing
| Product group | BISS |
|---|---|
| Product type | ELECTRONIC_COMPONENT |
| Part number | EDCC5 |
| Items per pack | 1 |
| Label | Edison |
| Manufacturer | Edison |
Catalog
| Feature | Edison EDCC5 Fuse 5 Amp 600V Slow Blow Class CC Time Delay Fuse Bussmann EDCC-5 |
|---|---|
| Category | Tools & Home Improvement |
| MPN | EDCC5 |
| UPC | 758150438753 |
| EAN | 758150438753 |
| Product group | BISS |
| Product type | MECHANICAL_FASTENERS |
| Manufacturer | Edison |
Edison EDCC5 Class CC Non-Rejection Current-Limiting Time Delay Fuse 5 Amp 600 Volt AC 300 Volt DC
Brand: Edison
Bussmann EDCC superior all-purpose, space-saving branch circuit fuses that meet most protection requirements up to 30 amps.
Details
- Item is new.
Listing
| Product group | BISS |
|---|---|
| Product type | ELECTRONIC_COMPONENT |
| Part number | EDCC5 |
| Items per pack | 1 |
| Label | Edison |
| Manufacturer | Edison |
Catalog
| Feature | This item is used and in working condition. |
|---|---|
| Category | Tools & Home Improvement |
| MPN | EDCC5 |
| UPC | 782634808176 |
| EAN | 782634808176 |
| Product group | BISS |
| Product type | ELECTRONIC_COMPONENT |
| Manufacturer | Edison |
Edison Bussmann EDCC-5 or EDCC5, 5Amp (5A) 600V Slow Blow Class CC Cartridge Fuse
Brand: Edison/Bussmann
Catalog
| Feature | NEW Dimension: 13/32" D x 1-1/2" L Cartridge |
|---|---|
| Category | Tools & Home Improvement |
| MPN | EDCC5 |
| EAN | 9286805805724 |
| Product group | Automotive Parts and Accessories |
| Product type | AUTO_ACCESSORY |
| Manufacturer | Edison Bussmann |
Bussmann EDCC-5 Fuse
Brand: Bussmann
EDCC-7 Class CC fuses are extremely current-limiting fuses in a compact size and designed specifically for the protection of small horsepower motor circuits.
Listing
| Product group | Home Improvement |
|---|---|
| Product type | HOME_LIGHTING_ACCESSORY |
| Part number | EDCC5 |
| Label | Edison Bussmann |
| Manufacturer | Edison Bussmann |
Catalog
| Feature | Dimension: 13/32" D x 1-1/2" L Cartridge |
|---|---|
| Category | Tools & Home Improvement |
| MPN | EDCC5 |
| EAN | 9286805805724 |
| Product group | Home Improvement |
| Product type | HOME_LIGHTING_ACCESSORY |
| Manufacturer | Edison Bussmann |
