Distinctive styling and elegant lines come together to form a complete range of modern classics. Inspired by well established American standards and crafted without compromise, Design Element vanities are designed to complement any decor, from traditional to minimalist modern. Combining of style and functionality, this Design Element bathroom vanity will become the center spotlight of your bathroom.
Gallery
Attributes
Distributor offers
| Seller | SKU | MOQ | In stock | Multiple | Prices |
|---|---|---|---|---|---|
| 203511146 | 1 | 1 @ $9999.00 |
Related on Amazon
As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. (paid link) CERTAIN CONTENT THAT APPEARS ON THIS SITE COMES FROM AMAZON. THIS CONTENT IS PROVIDED 'AS IS' AND IS SUBJECT TO CHANGE OR REMOVAL AT ANY TIME.
Imperial 60" Double Sink Bathroom Vanity
Brand: Design Element
DEC306A Features: -Carrera white marble countertop.-Round undermount sink.-Polished chrome pop up drain.-Fourfunctionaldrawers and double door cabinet.-Matching framed mirror.-Soft closing cabinet door ensures you never hear door slam again..-Faucets not included. Construction: -Solid oak wood construction. Dimensions: -Overall dimensions: 34"H x 60"W x 22"D. Collection: -Imperial collection.
Listing
| Product group | Home Improvement |
|---|---|
| Product type | CABINET |
| Model | DEC306A |
| Part number | DEC306A |
| Items per pack | 1 |
| Label | Design Element |
| Manufacturer | Design Element |
Catalog
| Category | Tools & Home Improvement |
|---|---|
| MPN | DEC306A |
| UPC | 616983917411 |
| EAN | 616983917411 |
| Product group | Home Improvement |
| Product type | PLUMBING_FIXTURE |
| Manufacturer | Design Element |
Design Element Imperial Double Sink Vanity Set, 60-Inch
Brand: Design Element
Details
- Solid oak construction
- Carrara white marble countertop
- Round under-mount sinks
- Polished chrome pop-up drains
- Four functional drawers
Listing
| Binding | Tools & Home Improvement |
|---|---|
| Product group | Home Improvement |
| Product type | HOME_MIRROR |
| Model | DEC306A |
| Part number | DEC071B |
| Items per pack | 1 |
| Label | Design Element - Dropship |
| Manufacturer | Design Element - Dropship |
Design Element Imperial 60" Double Sink Vanity Set in Espresso
Brand: Design Element
Design Element Imperial 60" Double Sink Vanity Set in Espresso The 60" Imperial vanity set has beveled cabinet edges, Victorian-inspired cabinet door window frames, round satin nickel hardware, and a Carrera white marble countertop, which combine to give it both a traditional and contemporary feel. We call this look "transitional" - a coherent combination of the best of both worlds. The resulting execution showcases elegance and class, compatible with a wide range of bathroom styles and home decor.Quality materials and thoughtful utility underlie the sharp look of this vanity. Solid hardwood is the basis for both the frame and the panels of the vanity, with a water-resistant coating on the panels for durability. The countertop is made of white Carrera marble and frames two round under-mount sinks equipped with polished chrome pop-up drains. Four functional drawers and two soft-closing double-door cabinets hold all your bathroom essentials.Two matching framed mirrors complete this striking vanity set. Specifications Collection: Designer?s Pick Counter Top: Carrera White Marble Mirror Size: 24"W x 31"H UPC Code: 856904003995