Distinctive styling and elegant lines come together to form a complete range of modern classics. Inspired by well established American standards and crafted without compromise, Design Element vanities are designed to complement any decor, from traditional to minimalist modern. Combining of style and functionality, this Design Element bathroom vanity will become the center spotlight of your bathroom.
Gallery
Attributes
Distributor offers
| Seller | SKU | MOQ | In stock | Multiple | Prices |
|---|---|---|---|---|---|
| 203511143 | 1 | 1 @ $1387.49 |
Related on Amazon
As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. (paid link) CERTAIN CONTENT THAT APPEARS ON THIS SITE COMES FROM AMAZON. THIS CONTENT IS PROVIDED 'AS IS' AND IS SUBJECT TO CHANGE OR REMOVAL AT ANY TIME.
Venetian 61" Double Sink Bathroom Vanity Set
Brand: Design Element
DEC302A Features: -Mirrors and faucets not included.-Beige natural marble countertop.-Rectangular undermount sink.-Polished chrome pop up drain.-Six functional drawers and two double door cabinet.-Soft closing cabinet door ensures you never hear door slam again..-34"H x 61"W x 22"D, 400 lbs. Construction: -Solid oak wood construction. Color/Finish: -Satin nickel finish hardware. Collection: -Venetian collection.
Listing
| Product group | Home Improvement |
|---|---|
| Product type | CABINET |
| Model | DEC302A |
| Part number | DEC302A |
| Items per pack | 1 |
| Label | Design Element |
| Manufacturer | Design Element |
Catalog
| Category | Tools & Home Improvement |
|---|---|
| MPN | DEC302A |
| Manufacturer | Design Element |
Design Element DEC302A Venetian 60-Inch Double Sink Bathroom Vanity Set, 60 Inch, Espresso
Brand: Design Element
Details
- Solid hardwood cabinet construction with Beige natural stone marble countertop
- Water-resistant multi-layer dura-lacquer semi-gloss Cherry finished cabinet with matching hardware
- Soft-closing 2 door cabinets and 4 pullout drawers with finely brushed satin Nickel hardware
- 1-Year limited part against manufacture defects
- The vanity set package includes Cabinet, countertop, sink, and matching mirror. (Faucet not included)
Listing
| Binding | Tools & Home Improvement |
|---|---|
| Product group | Home Improvement |
| Product type | PLUMBING_FIXTURE |
| Model | DEC302A |
| Part number | DEC302A |
| Items per pack | 1 |
| Label | Design Element - Dropship |
| Manufacturer | Design Element - Dropship |
Catalog
| Feature | Solid oak construction |
|---|---|
| Category | Home & Kitchen |
| MPN | DEC302A |
| UPC | 856904003117 |
| EAN | 856904003117 |
| Product group | Home Improvement |
| Product type | PLUMBING_FIXTURE |
| Manufacturer | Design Element - Dropship |