The Perfecta was designed to serve as an awe-inspiring focal point that also offers functionality, quality and durability. This 63 in. double vanity bathroom piece was constructed of solid oak wood in a dark finish. The integrated acrylic drop-in sinks and tailored edges bring a crisp, clean and contemporary look to your bathroom. The unique rolling curves of the sinks contrast beautifully with the sharp lines of the cabinetry. To complete the overall bathroom look and create additional storage, two soft-close cabinets with adjoining shelves and mirrored fronts are included.
Gallery
Attributes
Distributor offers
| Seller | SKU | MOQ | In stock | Multiple | Prices |
|---|---|---|---|---|---|
| 203194112 | 1 | 1 @ $1267.71 | |||
![]() Appliances Connection | DEC079A | 1 | Delivery within 8-12 Weeks | 1 | 1 @ $1599.00 |
Related on Amazon
As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. (paid link) CERTAIN CONTENT THAT APPEARS ON THIS SITE COMES FROM AMAZON. THIS CONTENT IS PROVIDED 'AS IS' AND IS SUBJECT TO CHANGE OR REMOVAL AT ANY TIME.
Design Element Perfecta Double Integrated White Acrylic Drop-in Sink Vanity Set, 63-Inch
Brand: Design Element
Details
- Fully assembled cabinet in dark espresso finish constructed out of solid wood.
- Beautiful Integrated White Acrylic countertop ensures aesthetic while offering durability and easy maintenance.
- Rectangular white Acrylic integrated double sink featured with Chrome polished Pop-Up Drains adds a modern touch.
- Four pullout drawers and soft closing cabinet provides ample storage.
- Complimentary Mirrored Medicine Cabinets with central matching framed shelves, ensuring this elegant bathroom vanity set to become the center spotlight of your new bathroom.
Listing
| Binding | Tools & Home Improvement |
|---|---|
| Product group | Home Improvement |
| Product type | PLUMBING_FIXTURE |
| Model | DEC079A |
| Part number | DEC079A |
| Items per pack | 1 |
| Label | Design Element - Dropship |
| Manufacturer | Design Element - Dropship |
Catalog
| Feature | Solid oak wood cabinet |
|---|---|
| Category | Tools & Home Improvement |
| MPN | DEC079A |
| UPC | 962344894953 |
| EAN | 962344894953 |
| Product group | Home Improvement |
| Product type | PLUMBING_FIXTURE |
| Manufacturer | Design Element - Dropship |
Design Element Perfecta 63" Double Bathroom Vanity in Espresso
Brand: Design Element
Listing
| Product group | Home Improvement |
|---|---|
| Product type | PLUMBING_FIXTURE |
| Model | DEC079A |
| Part number | DEC079A |
| Label | Design Element |
| Manufacturer | Design Element |
Catalog
| Category | Tools & Home Improvement |
|---|---|
| MPN | DEC079A |
| UPC | 856904003667 |
| EAN | 856904003667 |
| Product group | Home Improvement |
| Product type | PLUMBING_FIXTURE |
| Manufacturer | Design Element |
