The London 61 in. bath vanity was designed as an eye-catching focal point that also offers quality, functionality and durability. This beautiful piece was constructed of solid oak wood, finished in an espresso hue and pre-treated for water resistance for added convenience. Its Carrara white marble countertop and contemporary cabinetry give your home a classic, crisp and clean touch. A large framed mirror in matching espresso is included to complete your bathroom makeover.
Gallery
Attributes
Distributor offers
| Seller | SKU | MOQ | In stock | Multiple | Prices |
|---|---|---|---|---|---|
| 203194116 | 1 | 1 @ $1399.00 | |||
![]() Appliances Connection | DEC076A | 1 | Delivery within 8-12 Weeks | 1 | 1 @ $1799.00 |
![]() unbeatablesale.com | DSEG016 | 1 | -2 | 1 | 1 @ $1295.00 |
Related on Amazon
As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. (paid link) CERTAIN CONTENT THAT APPEARS ON THIS SITE COMES FROM AMAZON. THIS CONTENT IS PROVIDED 'AS IS' AND IS SUBJECT TO CHANGE OR REMOVAL AT ANY TIME.
Design Element DEC076A London 61" Double Sink Vanity Set with Four Drawer Cabinet
Brand: Design Element
DEC076A Finish: Espresso Features: -Double sink vanity set.-Carrera white marble countertop.-Four functional pull out drawers with two double door cabinets.-White porcelain drop in sinks.-Polished chrome faucet.-Matching pop-up drain and framed mirror.-Soft closing cabinet door.-Cabinet.-Contemporary linen tower.-Four drawers and frosted glass cabinet.-Three tiers storage inside cabinet. Construction: -Solid wood construction.-Solid oak wood construction. Dimensions: -Mirror dimensions: 39'' H x 57'' W.-Vanity dimensions: 34'' H x 61'' W x 22'' D.-Overall dimensions: 60'' H x 18'' W x 17'' D. Warranty: -Manufacturer provides 1 year warranty.-Manufacturer provides 1 year warranty.
Design Element DEC076A London Double Sink Vanity Set in Espresso, 61-inch
Brand: Design Element
Details
- Solid hardwood cabinet construction and porcelain integrated drop-in sink with white carrara stone countertop
- Waterproof multi-layer dura-lacquer semi-gloss Espresso finish
- Soft-closing 2 door cabinets and 4 pullout drawers with finely brushed satin nickel hardware
- Vanity top is not attached to the base so that it allows you to lift the vanity to 2Nd floor or your desire place much lighter
- Damage-free upgraded metal frame package. The vanity set package includes cabinet, countertop, sink, backsplash, and matching mirror (faucet is not included)
Listing
| Binding | Tools & Home Improvement |
|---|---|
| Product group | Home Improvement |
| Product type | CABINET |
| Model | DEC076A |
| Part number | DEC076A |
| Items per pack | 1 |
| Label | Design Element - Dropship |
| Manufacturer | Design Element - Dropship |
Catalog
| Feature | Solid oak wood cabinets |
|---|---|
| Category | Tools & Home Improvement |
| MPN | DEC076A |
| UPC | 856904003629 |
| EAN | 856904003629 |
| Product group | Home Improvement |
| Product type | PLUMBING_FIXTURE |
| Manufacturer | Design Element - Dropship |

