Constructed of solid oak wood, the Huntington 30 in. bathroom vanity set was finished in rich espresso and pre-treated to be water resistant. This unique design features an oval drop-in sink that beautifully highlights its frosted countertop ? both in aqua. With these features and ample storage options, the Huntington was designed for both function and beauty.
Gallery
Attributes
Distributor offers
| Seller | SKU | MOQ | In stock | Multiple | Prices |
|---|---|---|---|---|---|
| 203194160 | 1 | 1 @ $634.47 | |||
![]() Appliances Connection | DEC015A | 1 | 1 | 1 @ $875.00 |
Related on Amazon
As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. (paid link) CERTAIN CONTENT THAT APPEARS ON THIS SITE COMES FROM AMAZON. THIS CONTENT IS PROVIDED 'AS IS' AND IS SUBJECT TO CHANGE OR REMOVAL AT ANY TIME.
Design Element Huntington Single Drop-In Sink Vanity Set with Integrated Tempered Glass Countertop, 30-Inch
Brand: Design Element
Details
- Solid hardwood cabinet construction with integrated tempered glass countertop
- Water-resistant multi-layer dura-lacquer semi-gloss Espresso finished cabinet with matching hardware
- Vanity top is not attached to the base so that it allows you to lift the vanity to 2Nd floor or your desire place much lighter.
- 1-Year limited part warranty against manufacture defects
- The vanity set package includes cabinet, countertop, and sink
Listing
| Binding | Tools & Home Improvement |
|---|---|
| Product group | Home Improvement |
| Product type | PLUMBING_FIXTURE |
| Model | DEC015A |
| Part number | DEC015A |
| Items per pack | 1 |
| Label | Design Element - Dropship |
| Manufacturer | Design Element - Dropship |
Catalog
| Feature | Solid oak cabinet |
|---|---|
| Category | Tools & Home Improvement |
| MPN | DEC015A |
| UPC | 856904003186 |
| EAN | 856904003186 |
| Product group | Home Improvement |
| Product type | PLUMBING_FIXTURE |
| Manufacturer | Design Element - Dropship |
Design Element Huntington 30" Single Sink Vanity Set in Espresso
Brand: Design Element
Listing
| Product group | Home Improvement |
|---|---|
| Product type | MAJOR_HOME_APPLIANCES |
| Model | DEC015A |
| Part number | DEC015A |
| Label | Design Element |
| Manufacturer | Design Element |
Catalog
| Category | Tools & Home Improvement |
|---|---|
| MPN | DEC015A |
| UPC | 856904003186 |
| EAN | 856904003186 |
| Product group | Home Improvement |
| Product type | MAJOR_HOME_APPLIANCES |
| Manufacturer | Design Element |
