Constructed of solid oak wood, the Paris 36 in. bath vanity set was finished in espresso and pre-treated to be water resistant. This unique bathroom vanity features a designer vessel sink and composite white stone countertop. The rectangular sink has distinctive rolling curves to contrast with the sharp lines of the cabinetry. With these features and ample storage options, the Paris offers both function and beauty.
Gallery
Attributes
Distributor offers
| Seller | SKU | MOQ | In stock | Multiple | Prices |
|---|---|---|---|---|---|
| 203194161 | -2 | 1 @ $667.44 |
Related on Amazon
As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. (paid link) CERTAIN CONTENT THAT APPEARS ON THIS SITE COMES FROM AMAZON. THIS CONTENT IS PROVIDED 'AS IS' AND IS SUBJECT TO CHANGE OR REMOVAL AT ANY TIME.
Design Element DEC012A Paris Espresso 36" Single Sink Vanity Set
Catalog
| Category | Tools & Home Improvement |
|---|---|
| MPN | DEC012A |
| Manufacturer | Design Element |
Design Element Paris Single Vessel Sink Vanity Set with Composite White Stone Countertop, 36-Inch
Brand: Design Element
Details
- Solid hardwood cabinet construction and porcelain integrated drop-in sink with Composite White Stone Countertop
- Water-resistant multi-layer dura-lacquer semi-gloss Espresso finished cabinet with matching hardware
- Vanity top is Not attached to the base so that it allows you to lift the vanity to 2nd floor or your desire place much lighter.
- 1-Year limited part against manufacture defects
- The vanity set package includes Cabinet, countertop, sink, and matching mirror
Listing
| Binding | Tools & Home Improvement |
|---|---|
| Product group | Home Improvement |
| Product type | PLUMBING_FIXTURE |
| Model | DEC012A |
| Part number | DEC012A |
| Items per pack | 1 |
| Label | Design Element - Dropship |
| Manufacturer | Design Element - Dropship |
Catalog
| Feature | Solid oak cabinet |
|---|---|
| Category | Tools & Home Improvement |
| MPN | DEC012A |
| UPC | 856904003179 |
| EAN | 856904003179 |
| Product group | Home Improvement |
| Product type | PLUMBING_FIXTURE |
| Manufacturer | Design Element - Dropship |