Hubbell Wiring Devices 2P3W 30A 480V Pin&sleeve Plug Rohs Compliant: Yes - HBL330P7W
Gallery
Attributes
Distributor offers
| Seller | SKU | MOQ | In stock | Multiple | Prices |
|---|---|---|---|---|---|
| Newark | 14C5187 | 1 | 1 | 1 @ $413.14, 10 @ $383.63, 25 @ $370.01, 50 @ $356.39, 100 @ $340.50 | |
![]() MRO Supply | 1022124 | 1 | 1 | 1 @ $302.67 | |
| Graybar | 88126673 | 1 | 1 | 1 @ $461.85 | |
| standardelectricsupply.com | 249343 | 1 | 1 | 1 @ $324.29 | |
![]() simsupply.com | ZO-G0887153 | 1 | 7 | 1 | 1 @ $272.28 |
| House of electrical | HBL330P7W | 1 | 1 | ||
| AB3TNY | 1 | 1 | 1 @ $613.38 | ||
| kirbyrisk.com | 489937 | 1 | 1 | ||
![]() Galco | HBL330P7W-HBBL | 1 | 1 | 1 @ $357.48 | |
| us.rs-online.com | 70321036 | 1 | 1 | 1 @ $417.13, 5 @ $408.80, 10 @ $400.44 | |
| Crescent Electric Supply Co | HBL330P7W | 1 | 1 | ||
![]() cbtcompany.com | HBL330P7W | 1 | 1 | ||
| Allied Electronics | 70321036 | 1 | 1 | ||
| G0887153 | 1 | 6 | 1 | 1 @ $272.04 | |
| Grainger | 1VCK8 | 1 | 1 | ||
![]() Radwell | HBL330P7W | 1 | 1 | ||
| gordonelectricsupply.com | HBL330P7W | 1 | 1 | ||
| sustainablesupply.com | C1168200 | 1 | -2 | 1 | 1 @ $292.41 |
![]() Walmart | 190497072 | 1 | 1 | 1 @ $198.65 | |
| Onlinecomponents.com | HBL330P7W | 1 | 1 | 1 @ $181.95, 2 @ $177.15, 4 @ $172.61 |
Related on Amazon
As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. (paid link) CERTAIN CONTENT THAT APPEARS ON THIS SITE COMES FROM AMAZON. THIS CONTENT IS PROVIDED 'AS IS' AND IS SUBJECT TO CHANGE OR REMOVAL AT ANY TIME.
IEC Pin and Sleeve Plug, 2P, 3W, 30A, 480V
Brand: Hubbell
'IEC Pin and Sleeve Plug, Body Material - Pin and Sleeve Zytel 801 Nylon, Amps - Plugs and Receptacles 30, Voltage - Plugs and Receptacles 480VAC, Color - Plugs and Receptacles Red, Number of Poles 2, Number of Wires 3, Grounding Style IEC, Phase - Electrical 1, HP -, Features Watertight and Abuse Resistant, Standards UL Listed E146032, UL Listed 1682 and 1686C2, IEC 309-1 and 309-2, CSA Certified file Nbr: LR280C, C22.2 No. 182.1'
Details
- <b>Price For:</b> Each
Listing
| Binding | Misc. |
|---|---|
| Product group | BISS |
| Product type | POWER_CORD |
| Model | HBL330P7W |
| Part number | HBL330P7W |
| Items per pack | 1 |
| Label | HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS |
| Manufacturer | HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS |
Catalog
| Feature | IEC Nonmetallic Watertight Pin and Sleeve Devices Designed and manufactured to meet international |
|---|---|
| Category | Tools & Home Improvement |
| MPN | HBL330P7W |
| Product group | BISS |
| Product type | PLUMBING_FIXTURE |
| Manufacturer | Hubbell |
Hubbell HBL330P7W Pin and Sleeve IEC Plug, 2 Pole, 3 Wire, 30 amp, 480V, Watertight
Brand: Hubbell
Details
- Application: High Ampacity Connections
- Standard: UL 498, IEC 309-1 and 309-2
- Color: Red
- Mounting: Cord Mounted
- Material: Composite
Listing
| Binding | Misc. |
|---|---|
| Product group | BISS Basic |
| Product type | ELECTRICAL_PLUG |
| Model | HUBHBL330P7W |
| Part number | HBL330P7W |
| Items per pack | 1 |
| Label | Hubbell |
| Manufacturer | Hubbell |
Catalog
| Feature | Application: High Ampacity Connections |
|---|---|
| Category | Industrial & Scientific |
| MPN | HBL330P7W |
| UPC | 783585403601 |
| EAN | 783585403601 |
| Product group | BISS |
| Product type | BEARINGS_AND_BUSHINGS |
| Manufacturer | Hubbell |
Hubbell Wiring HBL330P7W Pin and Sleeve Male Plug 30 Amp 480 Volt AC 2-Pole 3-Wire Pressure Screw Terminal Cord Mount Red
Brand: Hubbell Wiring
Hubbell Wiring Pin/sleeve male plug in red color is rated at 30 Amps and 480 VAC. It has three-wire circuitry and is watertight. It accommodates wires of size 12 - 8 AWG. It features pressure terminal screws connection and is designed for high capacity connections. Male plug is cord mounted and is made of composite material. It features cord clamp range of 0.330 Inch - 0.830 Inch. Non-NEMA rated plug features Zytel 801 nylon housing and has 300 series stainless steel terminal as well as assembly
Listing
| Product group | BISS Basic |
|---|---|
| Product type | ELECTRONIC_COMPONENT_TERMINAL |
| Model | HBL330P7W |
| Label | Hubbell Wiring |
| Manufacturer | Hubbell Wiring |
Hubbell Wiring Device-KELLEMS 30 Amp, 1-Phase Zytel 801 Nylon Watertight Pin and Sleeve Plug, Red
Brand: CAI - HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS
Listing
| Product group | BISS Basic |
|---|---|
| Product type | ELECTRICAL_PLUG |
| Part number | HBL330P7W |
| Label | CAI - HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS |
| Manufacturer | CAI - HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS |





