UMP1C4R7MDD1TP Nichicon | Capacitors | DigiKey
Attributes
Distributor offers
| Seller | SKU | MOQ | In stock | Multiple | Prices |
|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 4312247 | 1 | 1 | ||
| iodParts | UMP1C4R7MDD1TP | 1 | 1 | ||
| Newark | 26T8159 | 1 | 1 |
Related on Amazon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 4.7uF 16 Volts 20% (1 piece)
Brand: Nichicon
Catalog
| Feature | <b>Price For:</b> Pack of 1 <b>Manufacturer</b>: Nichicon <b>Product Category</b>: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded <b>RoHS</b>: <b>Termination Style</b>: Radial <b>Capacitance</b>: 4.7 uF <b>Voltage Rating DC</b>: 16 VDC <b>Tolerance</b>: 20 % <b>Ripple Current</b>: 12 mA <b>Maximum Operating Temperature</b>: + 85 C <b>Diameter</b>: 4 mm <b>Length</b>: 5 mm <b>Lead Spacing</b>: 1.5 mm <b>Product</b>: Bi-Polar/Non-Polar Electrolytic Capacitors <b>Series</b>: |
|---|---|
| Category | Industrial & Scientific |
| MPN | UMP1C4R7MDD1TP |
| Product group | BISS |
| Product type | BISS |
| Manufacturer | Nichicon |
Analytics
| Category | industrial |
|---|---|
| Buybox | Yes |
| Offers | 1 |
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 4.7uF 16 Volts 20% (10 pieces)
Brand: Nichicon
Catalog
| Feature | <b>Price For:</b> Pack of 10 <b>Manufacturer</b>: Nichicon <b>Product Category</b>: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded <b>RoHS</b>: <b>Termination Style</b>: Radial <b>Capacitance</b>: 4.7 uF <b>Voltage Rating DC</b>: 16 VDC <b>Tolerance</b>: 20 % <b>Ripple Current</b>: 12 mA <b>Maximum Operating Temperature</b>: + 85 C <b>Diameter</b>: 4 mm <b>Length</b>: 5 mm <b>Lead Spacing</b>: 1.5 mm <b>Product</b>: Bi-Polar/Non-Polar Electrolytic Capacitors <b>Series</b>: |
| MPN | UMP1C4R7MDD1TP |
| Product group | BISS |
| Product type | BISS |
| Manufacturer | Nichicon |
Analytics
| Category | industrial |
| Buybox | Yes |
| Offers | 1 |
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 4.7uF 16 Volts 20% (100 pieces)
| Feature | <b>Price For:</b> Pack of 100 <b>Manufacturer</b>: Nichicon <b>Product Category</b>: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded <b>RoHS</b>: <b>Termination Style</b>: Radial <b>Capacitance</b>: 4.7 uF <b>Voltage Rating DC</b>: 16 VDC <b>Tolerance</b>: 20 % <b>Ripple Current</b>: 12 mA <b>Maximum Operating Temperature</b>: + 85 C <b>Diameter</b>: 4 mm <b>Length</b>: 5 mm <b>Lead Spacing</b>: 1.5 mm <b>Product</b>: Bi-Polar/Non-Polar Electrolytic Capacitors <b>Series</b>: |
| MPN | UMP1C4R7MDD1TP |
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 4.7uF 16 Volts 20% (5 pieces)
| Feature | <b>Price For:</b> Pack of 5 <b>Manufacturer</b>: Nichicon <b>Product Category</b>: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded <b>RoHS</b>: <b>Termination Style</b>: Radial <b>Capacitance</b>: 4.7 uF <b>Voltage Rating DC</b>: 16 VDC <b>Tolerance</b>: 20 % <b>Ripple Current</b>: 12 mA <b>Maximum Operating Temperature</b>: + 85 C <b>Diameter</b>: 4 mm <b>Length</b>: 5 mm <b>Lead Spacing</b>: 1.5 mm <b>Product</b>: Bi-Polar/Non-Polar Electrolytic Capacitors <b>Series</b>: |
| MPN | UMP1C4R7MDD1TP |
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 4.7uF 16 Volts 20% (50 pieces)
| Feature | <b>Price For:</b> Pack of 50 <b>Manufacturer</b>: Nichicon <b>Product Category</b>: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded <b>RoHS</b>: <b>Termination Style</b>: Radial <b>Capacitance</b>: 4.7 uF <b>Voltage Rating DC</b>: 16 VDC <b>Tolerance</b>: 20 % <b>Ripple Current</b>: 12 mA <b>Maximum Operating Temperature</b>: + 85 C <b>Diameter</b>: 4 mm <b>Length</b>: 5 mm <b>Lead Spacing</b>: 1.5 mm <b>Product</b>: Bi-Polar/Non-Polar Electrolytic Capacitors <b>Series</b>: |