Nichicon UVK2GR47MED
Gallery
Attributes
Brand name, Manufacturer name, Manufacturer, Brand, Label, Man, Publisher, StudioNichicon
Part Number, MPN, PartNumberUVK2GR47MED
Product Group, ProductGroupBISS
ASINB00M1VDVCK
Case, NumberOfItems, PackageQuantity1 10 100 5 50
CatIndustrial & Scientific
CatId16310091
CatTree16310091 16310161 306506011 306767011
FeatureManufacturer: Nichicon Product Category: Radial Aluminum Electrolytic Capacitors RoHS: Capacitance: 0.47 uF Voltage Rating DC: 400 V Tolerance: 20 % Ripple Current: 12 mA Maximum Operating Temperature: + 85 C Load Life: 2000 h Termination Style: Radial Case Diameter: 6.3 mm Case Length: 11 mm Lead Spacing: 2.5 mm Product: General Purpose Electrolytic Capacitors Brand: Nichicon
Height56
OldTitleAluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 400volts 0.47uF 6.3x11 20% 2.5LS (1 piece)
ProductTypeNameELECTRONIC_COMPONENT
TitleAluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 400volts 0.47uF 6.3x11 20% 2.5LS Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 400volts 0.47uF 6.3x11 20% 2.5LS (10 pieces) Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 400volts 0.47uF 6.3x11 20% 2.5LS (100 pieces) Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 400volts 0.47uF 6.3x11 20% 2.5LS (5 pieces) Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 400volts 0.47uF 6.3x11 20% 2.5LS (50 pieces)
TitleSourcelistings feed
URLhttp://ecx.images-amazon.com/images/I/116mpmIrvjL._SL75_.jpg
Unitspixels
Width75
Distributor offers
SellerSKUMOQIn stockMultiplePrices
Digi-Key493-16117-ND131661
HotendaH27781011
AmazonSCB00M1VDVCK11
Related on Amazon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 400volts 0.47uF 6.3x11 20% 2.5LS (10 pieces)
Brand: Nichicon
Catalog
CategoryIndustrial & Scientific
MPNUVK2GR47MED
Product groupBISS
Product typeELECTRONIC_COMPONENT
ManufacturerNichicon
Analytics
Categoryindustrial
Offers1
View on Amazon (paid link)
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 400volts 0.47uF 6.3x11 20% 2.5LS (100 pieces)
Brand: Nichicon
Catalog
MPNUVK2GR47MED
Product groupBISS
ManufacturerNichicon
Analytics
Categoryindustrial
Offers1
View on Amazon (paid link)
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 400volts 0.47uF 6.3x11 20% 2.5LS (5 pieces)
MPNUVK2GR47MED
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 400volts 0.47uF 6.3x11 20% 2.5LS (50 pieces)
MPNUVK2GR47MED
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 400volts 0.47uF 6.3x11 20% 2.5LS