ST3250318AS | SEAGATE - IMSOURCING - ST3250318AS | 250GB 7.2K SATA 3G 8MB 3.5 1YR IMS WARRANTY | Consutronix.com
Gallery
Attributes
Distributor offers
| Seller | SKU | MOQ | In stock | Multiple | Prices |
|---|---|---|---|---|---|
| 7T8619 | 1 | 1 | 1 @ $127.07 | ||
| Office Specialties | ST3250318AS | 1 | 1 | ||
| Beach Audio | 330646 | 1 | 1 | ||
![]() PCNation | 7T8619 | 1 | -2 | 1 | 1 @ $25.71 |
| ServerSupply | ST3250318AS | 1 | 1 | 1 @ $22.00 | |
![]() Walmart | 173531751 | 1 | 1 | 1 @ $47.62 | |
![]() Walmart | 276547246 | 1 | 1 | 1 @ $82.15 | |
| Abacus Technologies | ST3250318AS | 454 |
Related on Amazon
As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. (paid link) CERTAIN CONTENT THAT APPEARS ON THIS SITE COMES FROM AMAZON. THIS CONTENT IS PROVIDED 'AS IS' AND IS SUBJECT TO CHANGE OR REMOVAL AT ANY TIME.
Seagate Barracuda 250GB Internal Hard Disk Drive HDD 3.5 in 7200RPM SATA (ST3250318AS 9SL131)
Brand: Seagate
SEAGATE 250GB 3.5INCH SATA 3GB S 7200RPM 8MB, ST3250318AS
Details
- Surplus Used Item
- Please inspect pictures for exact condition
- Packaging has wear, or missing
Listing
| Binding | Personal Computers |
|---|---|
| Product group | PC Accessory |
| Product type | COMPUTER_DRIVE_OR_STORAGE |
| Model | ST3250318AS |
| Part number | ST3250318AS |
| Label | SEAGATE |
| Manufacturer | SEAGATE |
Catalog
| Feature | Capacity: 250GB |
|---|---|
| Category | Electronics |
| MPN | ST3250318AS |
| EAN | 2001703767007 |
| Product group | PC Accessory |
| Product type | COMPUTER_DRIVE_OR_STORAGE |
| Manufacturer | SEAGATE |
Seagate Barracuda 250 GB 7200 RPM SATA 3Gb/s 8MB Cache 3.5 Inch Internal Hard Drive ST3250318AS-Bare Drive
Brand: Seagate
Details
- Capacity: 250 GB; Rotational Speed: 7200 rpm
- Cache: 8 MB; Interface: SATA 3Gb/s; Max. External Transfer Rate: 300 MB/s
- Average Seek Time - Average latency: 4.16ms, Read: <8.5ms, Write: <9.5ms
- Shock - Operating: 70G @ 2ms; Non-operating: 350G @ 2ms
Listing
| Binding | Personal Computers |
|---|---|
| Product group | CE |
| Product type | COMPUTER_DRIVE_OR_STORAGE |
| Model | ST3250318AS |
| Part number | ST3250318AS |
| Items per pack | 1 |
| Label | SEAGATE |
| Manufacturer | SEAGATE |
Catalog
| Feature | Capacity: 250 GB; Rotational Speed: 7200 rpm |
|---|---|
| Category | Electronics |
| MPN | ST3250318AS |
| UPC | 890552659081 |
| EAN | 886389001865 |
| Product group | CE |
| Product type | COMPUTER_DRIVE_OR_STORAGE |
| Manufacturer | SEAGATE |
SEAGATE HDD 250GB SATA 300 7.2K 3.5''
Brand: Seagate
250GB SATA II 7200RPM 3GBPS 3.5" Cerified Repaired JW,
Listing
| Binding | Personal Computers |
|---|---|
| Product group | CE |
| Product type | COMPUTER_DRIVE_OR_STORAGE |
| Model | ST3250318AS |
| Part number | ST3250318AS |
| Label | Seagate, |
| Manufacturer | Seagate, |
Catalog
| Feature | Capacity: 250GB |
|---|---|
| Category | Electronics |
| MPN | ST3250318AS |
| EAN | 2001703767007 |
| Product group | PC Accessory |
| Product type | COMPUTER_DRIVE_OR_STORAGE |
| Manufacturer | Seagate, |
Seagate Barracuda 7200.12 250GB 7200RPM SATA Desktop Hard Drive ST3250318AS
Brand: Seagate
Catalog
| Feature | 250GB |
|---|---|
| Category | Electronics |
| MPN | ST3250318AS |
| UPC | 700736792315 |
| EAN | 700736792315 |
| Product group | PC Accessory |
| Product type | COMPUTER_DRIVE_OR_STORAGE |
| Manufacturer | Seagate Technology Inc. |
Seagate ST3250318AS 250GB, Internal Hard Drive
Brand: Seagate
Listing
| Binding | Electronics |
|---|---|
| Product group | PC Accessory |
| Product type | COMPUTER_DRIVE_OR_STORAGE |
| Part number | ST3250318AS |
| Label | SEAGATE |
| Manufacturer | SEAGATE |
Catalog
| Feature | Wraped in Nickel Static Proof Bags |
|---|---|
| Category | Electronics |
| MPN | ST3250318AS |
| UPC | 705332582322 |
| EAN | 705332582322 |
| Product group | PC Accessory |
| Product type | COMPUTER_ADD_ON |
| Manufacturer | Seagate |
SEAGATE ST3250318AS Barracuda 7200.12 250GB 7200 RPM 8MB cache SATA 3.0Gb/s 3.5 internal hard drive (Bare Drive)
Brand: Seagate
Catalog
| Feature | New - OEM |
|---|---|
| Category | Electronics |
| MPN | ST3250318AS |
| UPC | 151903523902 |
| EAN | 151903523902 |
| Product group | PC Accessory |
| Product type | COMPUTER_ADD_ON |
| Manufacturer | SEAGATE |
SEAGATE ST3250318AS Barracuda 7200.12 250GB 7200 RPM 8MB cache SATA 3.0Gb/s 3.5" internal hard drive (Bare Drive) OEM
Brand: Seagate
Listing
| Binding | Electronics |
|---|---|
| Product group | Personal Computer |
| Product type | COMPUTER_DRIVE_OR_STORAGE |
| Model | ST3250318AS |
| Part number | ST3250318AS |
| Label | SEAGATE |
| Manufacturer | SEAGATE |
Catalog
| Feature | SEAGATE ST3250318AS Barracuda 7200.12 250GB 7200 RPM 8MB cache SATA 3.0Gb/s 3.5" internal hard drive (Bare Drive) OEM |
|---|---|
| Category | Electronics |
| MPN | ST3250318AS |
| UPC | 809387572984 |
| EAN | 809387572984 |
| Product group | PC Accessory |
| Product type | COMPUTER_DRIVE_OR_STORAGE |
| Manufacturer | Seagate |
SEAGATE ST3250318AS Barracuda 7200.12 250GB 7200 RPM 8MB cache SATA 3.0Gb/s 3.5" internal hard drive (Bare Drive) OEM
Brand: Seagate
SEAGATE ST3250318AS Barracuda 7200.12 250GB 7200 RPM 8MB cache SATA 3.0Gb/s 3.5" internal hard drive (Bare Drive) OEM
Listing
| Binding | Electronics |
|---|---|
| Product group | PC Accessory |
| Product type | COMPUTER_DRIVE_OR_STORAGE |
| Model | ST3250318AS |
| Part number | ST3250318AS |
| Label | SEAGATE |
| Manufacturer | SEAGATE |
Catalog
| Feature | SEAGATE ST3250318AS Barracuda 7200.12 250GB 7200 RPM 8MB cache SATA 3.0Gb/s 3.5" internal hard drive (Bare Drive) OEM |
|---|---|
| Category | Electronics |
| MPN | ST3250318AS |
| UPC | 809190588356 |
| EAN | 809190588356 |
| Product group | PC Accessory |
| Product type | COMPUTER_DRIVE_OR_STORAGE |
| Manufacturer | Seagate |
Seagate HP 250GB SATA 7200rpm 3.5in Hard Disk Drive
Brand: HP
Seagate HP 250GB SATA 7200rpm 3.5in Hard Disk Drive in Caddy
Details
- Manufacturer: Seagate
- Part Number: 9SL131-842
- Model Number: ST3250318AS
- 90 days warranty
Listing
| Binding | Electronics |
|---|---|
| Product group | PC Accessory |
| Product type | COMPUTER_DRIVE_OR_STORAGE |
| Model | ST3250318AS |
| Part number | 9SL131-842 |
| Label | SEAGATE |
| Manufacturer | SEAGATE |
Seagate HP 250GB SATA 7200rpm 3.5in Hard Disk Drive
Brand: HP
Listing
| Binding | Electronics |
|---|---|
| Product group | PC Accessory |
| Product type | COMPUTER_DRIVE_OR_STORAGE |
| Model | ST3250318AS |
| Part number | 9SL131-842 |
| Label | Seagate |
| Manufacturer | Seagate |
ST3250318AS, 6VM, SU, PN 9SL131-542, FW CC66, Seagate 250GB SATA 3.5 Hard Drive
Brand: Seagate
Listing
| Binding | Electronics |
|---|---|
| Product group | PC Accessory |
| Product type | COMPUTER_DRIVE_OR_STORAGE |
| Model | ST3250318AS |
| Part number | ST3250318AS |
| Label | SEAGATE |
| Manufacturer | SEAGATE |
Catalog
| Feature | See full specs below in description |
|---|---|
| Category | Electronics |
| MPN | ST3250318AS |
| UPC | 641020222623 |
| EAN | 641020222623 |
| Product group | PC Accessory |
| Product type | COMPUTER_DRIVE_OR_STORAGE |
| Manufacturer | Seagate |
ST3250318AS, 5VY, WU, PN 9SL131-021, FW HP34, Seagate 250GB SATA 3.5 Hard Drive
Brand: Seagate
Listing
| Binding | Electronics |
|---|---|
| Product group | PC Accessory |
| Product type | COMPUTER_DRIVE_OR_STORAGE |
| Model | ST3250318AS |
| Part number | ST3250318AS |
| Items per pack | 1 |
| Label | SEAGATE |
| Manufacturer | SEAGATE |
Catalog
| Feature | HP Part Number: 449980-001 |
|---|---|
| Category | Electronics |
| MPN | ST3250318AS |
| UPC | 641020240863 |
| EAN | 641020240863 |
| Product group | PC Accessory |
| Product type | COMPUTER_DRIVE_OR_STORAGE |
| Manufacturer | Seagate |
ST3250318AS, 9VY, TK, PN 9SL131-036, FW CC46, Seagate 250GB SATA 3.5 Hard Drive
Brand: Seagate
Listing
| Binding | Electronics |
|---|---|
| Product group | PC Accessory |
| Product type | COMPUTER_DRIVE_OR_STORAGE |
| Model | ST3250318AS |
| Part number | ST3250318AS |
| Label | SEAGATE |
| Manufacturer | SEAGATE |
Catalog
| Feature | See full specs below in description |
|---|---|
| Category | Electronics |
| MPN | ST3250318AS |
| UPC | 641676706904 |
| EAN | 641676706904 |
| Product group | PC Accessory |
| Product type | COMPUTER_DRIVE_OR_STORAGE |
| Manufacturer | Seagate |
ST3250318AS, 9VM, TK, PN 9SL131-034, FW CC45, Seagate 250GB SATA 3.5 Hard Drive
Brand: Seagate
Listing
| Binding | Electronics |
|---|---|
| Product group | PC Accessory |
| Product type | COMPUTER_DRIVE_OR_STORAGE |
| Model | ST3250318AS |
| Part number | ST3250318AS |
| Label | SEAGATE |
| Manufacturer | SEAGATE |
ST3250318AS, 6VY, SU, PN 9SL131-024, FW HP40, Seagate 250GB SATA 3.5 Hard Drive
Brand: Seagate
Listing
| Binding | Electronics |
|---|---|
| Product group | PC Accessory |
| Product type | COMPUTER_DRIVE_OR_STORAGE |
| Model | 0 |
| Part number | ST3250318AS |
| Label | SEAGATE |
| Manufacturer | SEAGATE |
Seagate ST3250318AS Barracuda 7200.12 250GB 7200RPM 8MB SATA II Hard Drive HDD
Brand: The620Guy
Catalog
| Feature | Brand: Seagate Hard Drive HDD |
|---|---|
| Category | Electronics |
| MPN | ST3250318AS |
| EAN | 6558051411541 |
| Product group | PC Accessory |
| Product type | COMPUTER_DRIVE_OR_STORAGE |
| Manufacturer | Seagate |


