| Misumi USA | BULK-RS-NHS70-352 | 1 | 1 | ||
Related on Amazon
USA Sealing Height Strength Neoprene Rubber Roll with Acrylic Adhesive, 70A, 3/4" Height, 36" Width, 10' Length
Brand: USA Sealing Inc.
Details
- Shape: Roll; Material: Neoprene; Grade: High Strength; Durometer: 70A; Backing Type: Acrylic Adhesive
- Thickness: 3/4"; Width: 36"; Length: 10 ft.
- Color: Black; Texture: Smooth
- Tensile Strength: 1,500 psi; Elongation: 3.8; Tear Strength: 20 N/mm; Compression Set: 0.3; Density: 1.35 g/cm3