3M - SJ-3527N-LOOP-BLACK-1" - Loop, 50 yds (Roll), 1 lbs./sq.in. (Max.) (Engagement), Black, SJ Series - RS
Gallery
Attributes
Distributor offers
| Seller | SKU | MOQ | In stock | Multiple | Prices |
|---|---|---|---|---|---|
| us.rs-online.com | 70113980 | 1 | 1 | 1 @ $194.46, 5 @ $184.74, 10 @ $175.49 | |
| us.rs-online.com | 71084213 | 1 | 1 | 1 | 1 @ $224.33, 5 @ $218.72 |
| Allied Electronics | 70113980 | 1 | 1 |
Related on Amazon
As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. (paid link) CERTAIN CONTENT THAT APPEARS ON THIS SITE COMES FROM AMAZON. THIS CONTENT IS PROVIDED 'AS IS' AND IS SUBJECT TO CHANGE OR REMOVAL AT ANY TIME.
3M TALC Loop Fastener SJ3527N, Black, 1 in x 50 yd
Brand: 3M TALC
Details
- When paired with 3M Hook Fasteners, this reclosable fastener provides durability for thousands of openings and closures
- Woven nylon loop fastener provides great design flexibility and fast product assembly
- High performance rubber-based adhesive offers fast tack, very good shear strength and bonds to a variety of substrates, including plastics
- Alternative solution to zippers, screws, snaps and more
- Features good temperature resistance of 120°F (49°C)
- Best suited for indoor use
Listing
| Binding | Misc. |
|---|---|
| Product group | BISS Basic |
| Product type | ADHESIVES_AND_SEALANTS |
| Model | SJ-3527N-LOOP-BLACK-1" |
| Part number | 021200862526 |
| Items per pack | 1 |
| Label | 3M |
| Manufacturer | 3M |
3M Sj-3527N-Loop-Black-1In 1X50Yd - Package Qty 3
Brand: 3M
Listing
| Product group | BISS |
|---|---|
| Product type | ELECTRONIC_COMPONENT |
| Part number | SJ-3527N-LOOP-BLACK-1" |
| Items per pack | 3 |
| Label | 3M |
| Manufacturer | 3M |
Catalog
| Category | Industrial & Scientific |
|---|---|
| MPN | SJ-3527N-LOOP-BLACK-1" |
| UPC | 734034400344 |
| EAN | 734034400344 |
| Product group | BISS |
| Product type | ELECTRONIC_COMPONENT |
| Manufacturer | 3M |