Hubbell Wiring Devices Power Entry Connector, Skt, 2P3W, 30A, Yellow - HBLS330R4W
Gallery
Attributes
Distributor offers
| Seller | SKU | MOQ | In stock | Multiple | Prices |
|---|---|---|---|---|---|
![]() Newark | 93Y5683 | 1 | 1 | 1 @ $680.76, 5 @ $658.44, 10 @ $636.12, 25 @ $587.76, 50 @ $554.28 | |
![]() Galco | HBLS330R4W-HBBL | 1 | 1 | 1 @ $547.06 | |
| Grainger | 44ZD80 | 1 | 1 | ||
| Graybar | 25689507 | 1 | 1 | 1 @ $821.68 | |
| kirbyrisk.com | 3166474 | 1 | 1 | 1 @ $609.34 | |
| Crescent Electric Supply Co | HBLS330R4W | 1 | 1 | ||
| G2481258 | 1 | 1 | 1 @ $396.38 | ||
![]() cbtcompany.com | HBLS330R4W | 1 | 1 | ||
| us.rs-online.com | 71034243 | 1 | 1 | 1 @ $711.03, 5 @ $696.83, 10 @ $682.60 | |
| Allied Electronics | 71034243 | 1 | 1 | ||
| HUB HBLS330R4W | 1 | -2 | 1 | 1 @ $536.74 | |
![]() MRO Supply | 5019009 | 1 | 1 | 1 @ $476.00 | |
![]() gordonelectricsupply.com | HBLS330R4W | 1 | -2 | 1 | 1 @ $517.65 |
Related on Amazon
As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. (paid link) CERTAIN CONTENT THAT APPEARS ON THIS SITE COMES FROM AMAZON. THIS CONTENT IS PROVIDED 'AS IS' AND IS SUBJECT TO CHANGE OR REMOVAL AT ANY TIME.
Hubbell - HBLS330R4W - 30 Amp, 1-Phase Valox 357 Watertight Pin and Sleeve Receptacle, Yellow
Brand: Hubbell
This IEC switch-rated pin and sleeve device features oversized, spring-loaded disconnect buttons. The ergonomic design offers durable housing and heavy-duty external cord grips. Pocketed recess for screws. This listing is for each. NULL
Details
- This IEC switch-rated pin and sleeve device features oversized, spring-loaded disconnect buttons
Listing
| Product group | BISS Basic |
|---|---|
| Product type | ELECTRICAL_OUTLET |
| Part number | HBLS330R4W |
| Items per pack | 1 |
| Label | Hubbell |
| Manufacturer | Hubbell |
Catalog
| Feature | This IEC switch-rated pin and sleeve device features oversized, spring-loaded disconnect buttons |
|---|---|
| Category | Tools & Home Improvement |
| MPN | HBLS330R4W |
| Product group | BISS |
| Product type | ELECTRONIC_COMPONENT |
| Manufacturer | Hubbell |
Pin and Sleeve Receptacle,30A,2HP,Yellow
Brand: Hubbell Wiring Device-Kellems
Pin and Sleeve Receptacle, Body Material - Pin and Sleeve Valox 357, Amps - Plugs and Receptacles 30, Voltage - Plugs and Receptacles 125VAC, Color - Plugs and Receptacles Yellow, Number of Poles 2, Number of Wires 3, Grounding Style IEC, Phase - Electrical 1, HP 2, Switch Rated Yes, Power Indication No, Standards UL, cUL
Details
- Category: Electrical -- Plugs and Receptacles
Listing
| Product group | BISS Basic |
|---|---|
| Product type | MECHANICAL_FASTENERS |
| Part number | HBLS330R4W |
| Items per pack | 1 |
| Label | HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS |
| Manufacturer | HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS |
Hubbell Wiring Device-KELLEMS 30 Amp, 1-Phase Valox 357 Watertight Pin and Sleeve Receptacle, Yellow
Brand: CAI - HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS
This IEC switch-rated pin and sleeve device features oversized, spring-loaded disconnect buttons. The ergonomic design offers durable housing and heavy-duty external cord grips. Pocketed recess for screws.<br /><br /> Item - Plugs and Receptacles: Watertight Pin and Sleeve Receptacle<br /> Body Material - Pin and Sleeve: Valox 357<br /> Amps - Plugs and Receptacles: 30<br /> Voltage - Plugs and Receptacles: 125VAC<br /> Color - Plugs and Receptacles: Yellow<br /> Number of Poles: 2<br /> Number of Wires: 3<br /> Grounding Style: IEC<br /> Phase - Electrical: 1<br /> HP: 2<br /> Switch Rated: Yes<br /> Power Indication: No<br /> Standards: UL, cUL<br /> Item: Pin and Sleeve Receptacle
Listing
| Product group | BISS |
|---|---|
| Product type | MECHANICAL_COMPONENTS |
| Part number | HBLS330R4W |
| Label | CAI - HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS |
| Manufacturer | CAI - HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS |
Hubbell 55038 Receptacle, See Image
Brand: Hubbell
Details
- Hubbell HBLS330R4W RECEPTACLE PS, IEC, SW RECP, 2P3W, 30A 125V, WT
Listing
| Binding | Tools & Home Improvement |
|---|---|
| Product group | Home Improvement |
| Product type | ELECTRICAL_OUTLET |
| Model | 55038 |
| Part number | HBLS330R4W |
| Items per pack | 1 |
| Label | Hubbell |
| Manufacturer | Hubbell |



