As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases. DW-48-10-F-S-555 Samtec Inc. | Connectors, Interconnects | DigiKey Samtec Inc. . DW-48-10-F-S-555 Gallery Attributes Brand name, Manufacturer name, Manufacturer, Attribute01, Attribute06Samtec Inc. Attribute00DW-48-10-F-S-555-ND Attribute02, MPNDW-48-10-F-S-555 Attribute03CONN HDR 48POS 0.1 STACK T/H Attribute0448 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole Attribute05, CategoryL1Connectors, Interconnects Attribute07Flex Stack, DW Attribute08Bulk Attribute09Active Attribute1048 Attribute110.100" (2.54mm) Attribute12, atoms, moq, multiple1 Attribute13- Attribute140.830" (21.082mm) Attribute150.165" (4.191mm) Attribute160.555" (14.097mm) Attribute170.110" (2.794mm) Attribute18Through Hole Attribute19Solder Attribute20Gold Attribute213.00?in (0.076?m) Attribute22, colorBlack Attribute23DW-48-10 AttributeKey00Digi-Key Part Number AttributeKey01Manufacturer AttributeKey02Manufacturer Product Number AttributeKey03Description AttributeKey04Detailed Description AttributeKey05Category AttributeKey06Mfr AttributeKey07Series AttributeKey08Package AttributeKey09Product Status AttributeKey10Number of Positions AttributeKey11Pitch AttributeKey12Number of Rows AttributeKey13Row Spacing AttributeKey14, length_AttribLength - Overall Pin AttributeKey15Length - Post (Mating) AttributeKey16, height_AttribLength - Stack Height AttributeKey17Length - Tail AttributeKey18Mounting Type AttributeKey19Termination AttributeKey20Contact Finish - Post (Mating) AttributeKey21Contact Finish Thickness - Post (Mating) AttributeKey22Color AttributeKey23Base Product Number CategoryL2Rectangular Connectors CategoryL3Board Spacers, Stackers (Board to Board) DimensionUnitinch Extra Product NameDW-48-10-F-S-555 Samtec Inc. | Connectors, Interconnects | DigiKey extraShipping, qtyInStock0 height0.555 length0.83 SKU6774710 snippet48 Position Header Spacer Connector 0.100\ Distributor offers SellerSKUMOQIn stockMultiplePrices Digi-Key677471011