 Misumi USA | CDQSB16-40DC | 1 | 1 | ||
| Allied Electronics | 71749128 | 1 | 1 | ||
 Radwell | CDQSB16-40DC | 1 | 1 | ||
Related on Amazon
SMC CDQSB16-40DC actuator - cqs compact cylinder family 16mm cqs dbl-act auto-sw - cyl, compact, dbl act long stk
Brand: SMC
<p>The CQS compact cylinder is available for those small bore cylinder applications where saving space is a concern. The CQS offers standard long strokes * in four bore sizes from 12 to 25mm. Long stroke versions incorporate a wear band and thicker piston to handle the increased bearing needs of the longer strokes. Both switch capable and non-switch capable body styles are the same, and switches can be mounted on three * and four * sides. An increased side load version * is available for more demanding applications. <ul><li>Anti-laterial load</li><li>Bore sizes: 12, 16, 20, 25 *</li><li>Strokes: 5mm through 50mm depending upon bore size</li><li>Mounts: through hole, both ends tapped, foot, front or rear flanges, double clevis</li><li>Variety of switches and a variety of lead wire lengths</li></ul><br /></p>
Details
- PRODUCT LINE: ACTUATOR
- PRODUCT FAMILY: CQS COMPACT CYLINDER
- PRODUCT CLASS: 16MM CQS DBL-ACT AUTO-SW