Microchip 6Vin, Single 500Ma Uldo 6 Udfn 1.6X1.6X0.6mm T/r Rohs Compliant: Yes - MIC5353-3.3YMT-TR
Attributes
Brand name, Manufacturer nameMICROCHIP
ManufacturerMICROCHIP MICROCHIP TECH. MICROCHIP TECHNOLOGY
CategoryL1Semiconductors - ICs
CategoryL2More Semiconductors - ICs
jsonUrlDataSemiconductors - ICs > More Semiconductors - ICs
moq, multiple, Case5000
MPN, Part Number, Model, ModelNumber, Model_number, Mpns, PartNumber, Part_numberMIC5353-3.3YMT-TR
qtyInStock0
SKU71Y2570
tierMinQty1, Item_package_quantity, PackageQuantity1
tierMinQty26000
tierPrice1, tierPrice20.361
urlhttps://www.newark.com/71Y2570?CMP=AFC-DATAALCHEMY
Product GroupBISS
ASIN, AsinB0748MHRDS B0B64L55VP
AdultProduct, Autographed, Memorabilia, TradeInEligibleFalse
BrandGeneric MICROCHIP TECHNOLOGY
Bullet_pointCurrentLimit: 1600 mA; InputVoltageMin: 2.6 V; LineRegulationPercent: 0.6 %; InputVoltage-Max: 6 V; NoofOutputs: 1; Noiserms: 30 µV; LoadRegulationPercent: 2 %; OutputVoltageMin: 3.3 V; DropoutVoltage-Max: 350 mV; OutputCurrent-Max: 500 mA; PowerRating: 1.08 W; PositiveTolerance: ±2 %; OperatingTempRange: -40 to +125 °C; RegulatorTopology: Fixed; QuiescentCurrent: 90 µA;
CatIndustrial & Scientific
CatId16310091
CatTree16310091 16310161 306506011 306831011 306842011
ClassificationId306843011
DisplayNameCommunication Integrated Circuits
Externally_assigned_product_identifier, Identifier6098053468438
FeatureInputVoltageMin: 2.6 V; LineRegulationPercent: 0.6 %; InputVoltage-Max: 6 V;
FetchTime1541113639 1637249342 1674718412 1692631210 1692638070 1692728631 1704522699
Height150 243 56 75
IdentifierTypeEAN
IsBrandQueryTrue
ItemClassificationBASE_PRODUCT
ItemName, Item_nameMICROCHIP TECHNOLOGY MIC5353-3.3YMT-TR MIC5353 Series 3.3 V Fixed Output 500 mA SMT µCap ULDO Regulator TMLF-6 - 5000 item(s) OEM Microchip TECH. 017-V5G-NSW, MIC5353-3.3YMT-TR (250 Items)
Item_type_keywordcommunication-integrated-circuits
Item_weight0.16
Keyword04X6687 MIC5353-3.3YMT-TR
Label, Publisher, StudioMICROCHIP TECH. MICROCHIP TECHNOLOGY
ManMICROCHIP TECHNOLOGY
Marketplace_idATVPDKIKX0DER
NumberOfItems, Number_of_items250 5000
ProductGroupBISS BISS Basic
ProductType, ProductTypeNameELECTRONIC_COMPONENT
Product_descriptionMIC5353 Series 3.3 V Fixed Output 500 mA SMT µCap ULDO Regulator TMLF-6 ***** For more information refer to the specification sheet located in the 'Downloads' section below the image ***** OEM MICROCHIP TECH. 017-V5G-NSW , MIC5353-3.3YMT-TR (250 items)