| Item Number | 76-HIBC12 |
| Manufacturer | NTE Electronics |
| Manufacturer Part Number | 76-HIBC12 |
| Max Temp | 221 ?F |
| Net Weight | 0.065 lbs |
| Package Quantity | 10 |
| Plating Material | Electro-Tin |
| Product Series | SOLDERLESS TERMINAL |
| RoHS Compliant | Yes |
| Terminal Material | Copper |
| Terminal Type | Butt Connector |
| Volts | 600 V |
| Wire Size | 12-10 AWG |
| Wire Size (AWG) | 10 AWG, 11 AWG, 12 AWG |