PCF0G221MCL1GS
brand
name: Nichicon
manufacturer
name: Nichicon
Attributes
Key
Value
Applications
General Purpose
Capacitance
220 ?F
Category
Capacitors
Description
CAP ALUM POLY 220UF 20%.
Detailed Description
220 ?F 4 V Aluminum - P.
Digi-Key Part Number
493-13982-2-ND - Tape &.
ESR (Equivalent Series .
21mOhm
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Lead Spacing
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105?C
Manufacturer
Nichicon
Manufacturer Product Nu.
PCF0G221MCL1GS
Manufacturer Standard L.
21 Weeks
Mfr
Nichicon
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55?C ~ 105?C
Package
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Radial, Can - SMD
Product Status
Active
Ratings
Ripple Current @ High F.
3.2 A @ 100 kHz
Series
PCF
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8..
Tolerance
?20%
Type
Polymer
Voltage - Rated
4 V